Trwa ładowanie...

Rząd Japonii ma pomysł na odbudowę kraju

Rzecznik rządu Japonii Yukio Edano oświadczył, że władze nie wykluczają wprowadzenia specjalnego podatku, z którego sfinansowana byłaby odbudowa zniszczonych przez trzęsienie ziemi i tsunami terenów na północnym wschodzie kraju.

Rząd Japonii ma pomysł na odbudowę krajuŹródło: AP, fot: Shizuo Kambayashi
d2okq9c
d2okq9c

- Jestem pewien, że istnieje zrozumienie, iż potrzebujemy olbrzymich ilości pieniędzy na odbudowę - powiedział Edano. - Rząd musi rozpatrzyć zakres tych spraw, ale kwestia ta będzie najpierw omawiana przez radę odbudowy.

Rada zebrała się po raz pierwszy w czwartek. Podczas obrad jej przewodniczący Makoto Iokibe, szef narodowej akademii obrony, zaproponował wprowadzenie nowego podatku na odbudowę regionów zniszczonych przez kataklizm z 11 marca. Według Edano pierwsze propozycje zostaną przedstawione do końca czerwca, jednak rzecznik nie chciał komentować, czy taki podatek jest potrzebny.

Tymczasem Departament Stanu USA odwołał swoje zalecenie dla rodzin amerykańskich dyplomatów w Tokio, by opuściły Japonię, oceniając, że opanowywanie sytuacji w uszkodzonej w wyniku wstrząsów i tsunami elektrowni atomowej Fukushima I przebiega sprawnie.

Jednak, jak podkreśla agencja Kyodo, obywatele USA wciąż nie powinni przekraczać strefy o promieniu 80 km wokół elektrowni, ponieważ "sytuacja pozostaje poważna i istnieje możliwość nieprzewidzianego rozwoju wydarzeń".

d2okq9c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2okq9c