Rząd obraduje na specjalnym posiedzeniu nad ugodą z Eureko
Rząd obraduje na specjalnym posiedzeniu - dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa. Obrady rozpoczęły się o godz. 13:00. Prawdopodobnie tematem rozmów jest możliwość zawarcia ugody z Eureko.
Jutro na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy ma zapaść decyzja dotycząca podziału dywidendy PZU. Wcześniej jednak ma być zawarta ugoda między Eureko, a Skarbem Państwa.
Spór na tle sprzedaży holenderskiemu koncernowi Eureko akcji PZU SA trwa od listopada 1999 r. Holendrzy twierdzą, że ponieśli ogromne straty w wyniku niedokończonej prywatyzacji PZU, największej polskiej firmy ubezpieczeniowej, w której mieli zagwarantowany większościowy udział. Domagają się odszkodowania w wysokości 36 mld zł wraz z odsetkami.
W 2005 r. Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy w Londynie nakazał Polsce dokończenie prywatyzacji PZU. Wykonanie postanowienia Trybunału zawieszono do czasu zakończenia negocjacji z polskim rządem. Negocjacje mające doprowadzić do ugody między Ministerstwem Skarbu a Eureko były kilkakrotnie przedłużane, ostatni raz pod koniec lipca.
Obecnie do Skarbu Państwa należy 55,09 proc. akcji PZU, natomiast do Eureko 33 proc. minus 1 akcja. Inni akcjonariusze mają 12,8 proc. akcji.
W 1999 r. w ramach prywatyzacji PZU minister skarbu sprzedał 31 proc. akcji PZU konsorcjum założonemu przez Eureko i jeden z polskich banków. Koncern otrzymał zapewnienie, że jest inwestorem strategicznym i że będzie miał prawo do zakupu następnych 21 proc. akcji. W 2002 r. kolejny rząd uznał jednak, że PZU powinno pozostać pod kontrolą państwa.
W 2003 r. koncern pozwał stronę polską przed Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy w Londynie. Holendrzy oskarżyli Polskę o niezrealizowanie umowy prywatyzacyjnej. Domagali się wprowadzenia PZU na giełdę, wydania zezwoleń na kupno przyrzeczonych akcji oraz odszkodowania. Nie godzili się też na renegocjację umowy.
W 2005 r. Trybunał Arbitrażowy w Londynie nakazał Polsce dokończyć prywatyzację PZU, nie ustalił jednak wysokości należnego Eureko odszkodowania. Polska odwołała się od tego wyroku, jednak w 2007 r. belgijski Sąd Apelacyjny odrzucił odwołanie. Podobnie jak trybunał w Londynie sąd uznał, że uniemożliwiając dokończenie prywatyzacji PZU nasz kraj naruszył warunki umowy z Holendrami.