Trwa ładowanie...

Rząd rozda 1500 zł. Oto warunki, jakie trzeba spełnić

Na początku 2024 roku pełną parą ruszy "babciowe". To 1500 złotych wsparcia dla rodzin w ramach nowego programu "Aktywny Rodzic". Jakie wymagania trzeba spełnić, żeby móc liczyć na to świadczenie?

Donald Tusk potwierdził, że babciowe ruszy od 2024 rokuDonald Tusk potwierdził, że babciowe ruszy od 2024 rokuŹródło: PAP, fot: PAP/Leszek Szymański
d4dlcio
d4dlcio

Donald Tusk w exposé wygłoszonym w Sejmie w dniu 12 grudnia potwierdził, że babciowe zostanie wprowadzone już w 2024 roku. W budżecie państwa na przyszły rok mają być zapewnione środki na babciowe, w ramach nowego programu "Aktywny Rodzic".

Druga waloryzacja rent i emerytur w ciągu roku, gdy inflacja będzie przekraczać 5 proc. Śmialiście się z babciowego, będzie babciowe, w tym roku — powiedział premier Tusk w trakcie exposé.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Za rolę w "rodzinka.pl" kupiłem sobie mieszkanie - Tomasz Karolak - Biznes Klasa #10

Kto może liczyć na 1500 złotych?

Jak czytamy na infor.pl. aby móc ubiegać się o świadczenie, trzeba spełnić kilka warunków:

  • Powrót do pracy - świadczenie będzie przysługiwało matkom, które zdecydują się na powrót do pracy po urodzeniu dziecka.
  • Dochód na poziomie minimalnym - aby kwalifikować się do programu, dochód rodzica musi osiągnąć przynajmniej poziom najniższego krajowego wynagrodzenia. W 2024 roku minimalne wynagrodzenie ma wynosić 4242 zł brutto od stycznia, a od lipca wzrośnie do 4300 zł brutto.
  • Wiek dziecka - prawo do świadczenia ma przysługiwać rodzicom z dzieckiem poniżej trzeciego roku życia (tj. do 36-go miesiąca życia dziecka).
d4dlcio

Pomimo że koszty wprowadzenia świadczenia będą sporym obciążeniem dla budżetu państwa, eksperci szacują je na 3-5 mld zł rocznie (a niektórzy nawet na 6,5 mld zł) - pomysłodawcy oczekują, że program będzie częściowo samofinansujący się poprzez składki odprowadzane od wynagrodzeń — podkreśla portal infor.pl.

Rolę głównego instrumentu wsparcia rodzin w Polsce od lat pełni 500 plus (niebawem 800 plus). Babciowe, w przeciwieństwie do 500 plus, kładzie większy nacisk na aspekty demograficzne i ekonomiczne.

Stawia przede wszystkim a aktywizację zawodową rodziców - dostęp do świadczenia będzie uzależniony od powrotu matki do pracy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4dlcio
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4dlcio