Trwa ładowanie...

Rząd za podwyżką akcyzy i likwidacją lokat antybelkowych

Rząd przyjął projekt tzw. ustawy okołobudżetowej - poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu. Przewiduje on podwyżkę akcyzy na diesla i tytoń, a także likwidację tzw. lokat antybelkowych. Zamrożone mają być też wynagrodzenia w budżetówce, sędziów i prokuratorów.

Rząd za podwyżką akcyzy i likwidacją lokat antybelkowychŹródło: AFP, fot: SERGEI SUPINSKY
d2s2gdb
d2s2gdb

- Zaproponowane przez rząd rozwiązania w "ustawie okołobudżetowej" uzupełniają plan finansowy państwa na 2012 r., którego jednym z najważniejszych celów jest zahamowanie szybkiego wzrostu długu publicznego, aby w 2012 r. nie został przekroczony drugi próg ostrożnościowy (55 proc.) - poinformowały służby prasowe rządu.

Mimo że w projekcie ustawy budżetowej zastosowano tzw. dyscyplinującą regułę wydatkową, CIR podał, że w dalszym ciągu konieczne są działania, które uniemożliwią przekroczenie poziomu deficytu budżetowego wyznaczonego w budżecie na rok 2012 (projekt przesłany do Sejmu we wrześniu zakładał 35 mld zł deficytu).

Rząd opowiedział się za zmianą w Ordynacji podatkowej, która wykluczy możliwość omijania tzw. podatku Belki, czyli podatku od zysków z odsetek kapitałowych. Zmiana polega na wprowadzeniu metody zaokrąglania podstawy opodatkowania lokat oraz podatku od dochodów z nich do pełnych groszy w górę.

"Przyjęcie reguły zaokrąglania w górę wyeliminuje możliwość naliczania odsetek kapitałowych od niewielkich kwot lub w odstępach krótszych niż jeden dzień" - podało CIR.

d2s2gdb

Projekt ustawy okołobudżetowej przewiduje także podwyżki akcyzy od paliw silnikowych i wyrobów tytoniowych.

Zgodnie z nim 1 stycznia 2012 r. akcyza na olej napędowy i paliwa powstałe ze zmieszania takiego oleju z biokomponentami, a także biokomponenty stanowiące samoistne paliwa wzrośnie z 1048 zł za 1000 litrów do 1196 zł. Z 1401 zł za 1000 litrów do 1446 zł wrośnie akcyza na paliwa do silników odrzutowych. Zmiana stawek akcyzy na paliwa spowoduje wzrost ich cen w sprzedaży detalicznej o ok. 18 gr na litrze, budżetowi zaś przyniesie to ok. 2,2 mld zł w skali roku.

Od 1 stycznia 2012 r. wzrosnąć ma także - o 4 proc. - akcyza na wyroby tytoniowe. Zmiana ma przynieść budżetowi ok. 245 mln zł rocznie przy założeniu, że sprzedaż wyrobów tytoniowych spadnie o 2,5 proc., a producenci nie podwyższą cen detalicznych.

Ponadto ustawa okołobudżetowa przewiduje, że nie wzrośnie fundusz wynagrodzeń państwowych jednostek budżetowych - zostanie utrzymany na poziomie przyjętym w roku 2011. Zamrożone zostaną także podstawy naliczania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na poziomie z 2011 roku. Poziom przeciętnego wynagrodzenia z 2011 roku będzie także podstawą ustalenia wynagrodzenia dla sędziów i prokuratorów. "Oszczędności z tytułu zamrożenia płac sędziowskich i prokuratorskich wyniosą ok. 140 mln zł" - informuje rząd.

d2s2gdb

Rząd zdecydował o ograniczeniu wysokości dotacji z budżetu państwa dla Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych do 30 proc. wydatków Funduszu, przeznaczonych na dofinansowanie wynagrodzeń osób niepełnosprawnych.

Projekt zakłada także, że szkolenia, staże podyplomowe i rezydentury dla lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek i położnych będą w 2012 r. finansowane ze środków Funduszu Pracy.

d2s2gdb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2s2gdb