Rzecznik rządu: trzeci etap odmrażania gospodarki może zostać częściowo przyspieszony

"Są rozważane przesunięcia pewne z trzeciego etapu" - powiedział Piotr Müller, rzecznik rządu, pytany o kolejne etapy odmrażania gospodarki. Jakichkolwiek konkretów i jednoznacznych deklaracji - brak.

Rzecznik rządu: trzeci etap odmrażania gospodarki może zostać częściowo przyspieszony
Źródło zdjęć: © Flickr, KPRM
Konrad Bagiński

Rzecznik rządu był gościem w Programu Trzeciego Polskiego Radia, gdzie pytano go m.in. o stopniowe zdejmowania obostrzeń i odmrażania gospodarki. Müller przyznał, że "rozważane są przesunięcia z trzeciego etapu na drugi". Była to jedyna w miarę konkretna informacja, jakiej udzielił rzecznik.

Przyznał też, że "w najbliższych dniach" - czyli przed majowym weekendem - zostaną podjęte decyzje dotyczące uruchomienia kolejnego etapu odmrażania gospodarki. Było to zresztą zapowiadane przez premiera przy okazji ogłoszenia tzw. pierwszego etapu, podczas którego zwiększono maksymalną liczbę klientów w sklepach.

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Drugi etap ma obejmować m.in. otwarcie hoteli i innych obiektów noclegowych, niektórych urzędów oraz marketów budowlanych (ale tylko w weekendy). Nie umiał powiedzieć kiedy miałby wystartować ów etap, nie wiadomo więc, czy będzie to po najbliższym weekendzie (4 maja), po kolejnym (10 maja) czy jeszcze później. Tłumaczył, że rząd musi przeanalizować nie tylko dane dotyczące ogólnej liczby zakażeń, ale też miejsc, w których się one pojawiły.

Dodał, że jeśli chodzi o otwarcie galerii handlowych, to wiele zależy od rozmów z przedstawicielami tych biznesów. Te - jak zdradziła kilka dni temu wicepremier Jadwiga Emilewicz - toczą się za pośrednictwem wideokonferencji.

Zobacz też: Rząd zastanawia się jak odmrozić galerie handlowe. Morawiecki i Emilewicz rozmawiają z szefami centrów handlu

Rzecznik rządu nie powiedział także nic nowego o kwestii pracowników transgranicznych, wiadomo jedynie, że temat będzie poruszony "na najbliższym zespole zarządzania kryzysowego".

Był też pytany o projekt kolejnej wersji tarczy antykryzysowej. Dotarli do niego dziennikarze "Rzeczpospolitej": zawiera on zapisy o wyjątkowo łatwym zwalnianiu pracowników. Pracodawca mógłby to zrobić nawet mailem, mógłby też obniżyć czas pracy i obciąć wynagrodzenia. Müller powiedział jedynie, że to projekt i nic nie zostało przyjęte.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)