Trwa ładowanie...
d3royal

Rząd zastanawia się jak odmrozić galerie handlowe. Morawiecki i Emilewicz rozmawiają z szefami centrów handlu

Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz zapewnia, że rząd rozumie potrzebę otwarcia galerii handlowych. Ona i premier Morawiecki dyskutowali o tym z szefami dużych centrów. Priorytetem jest obecnie pogodzenie kwestii bezpieczeństwa z możliwością prowadzenia handlu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Otwarcie galerii handlowych jest zaplanowane dopiero na trzeci etap "odmrażania" gospodarki
Otwarcie galerii handlowych jest zaplanowane dopiero na trzeci etap "odmrażania" gospodarki (Pixabay)
d3royal

Od 21 marca do odwołania zdecydowana większość sklepów w galeriach handlowych o powierzchni przekraczającej 2 tys. m kw musi być zamknięta. Nieliczne wyjątki, które mogą przyjmować klientów to sklepy spożywcze, drogerie, apteki itp. Miesiąc bez handlu mocno odbił się na finansach zarówno właścicieli centrów, jak i sklepach, które do tej pory w nich funkcjonowały.

Minister Emilewicz zapewniła dziś, że rząd pracuje nad pogodzeniem bezpieczeństwa Polaków z działalnością centrów handlowych. Wraz z premierem Morawieckim wzięła dziś udział w wideokonferencji z szefami galerii handlowych. Ministerstwo nie podało do publicznej wiadomości kto dokładnie uczestniczył w tym spotkaniu.

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

- Są wypracowywane takie rozwiązania, które pogodzą bezpieczeństwo z dalszą działalnością centrów handlowych - powiedziała Emilewicz po tej wideokonferencji. Dodała, że rząd chce być pewny, że społeczeństwo może bezpiecznie korzystać z galerii handlowych i temu służy dialog z branżą.

d3royal

Zobacz też: Premier ogłasza luzowanie obostrzeń w handlu. Na wiele nie licz, na zakupy do galerii nie wybierzesz się w tym miesiącu

- Przede wszystkim chcemy być pewni, że społeczeństwo może bezpiecznie korzystać z galerii handlowych i temu służy intensywny dialog z branżą, który prowadzimy, tworząc protokoły bezpieczeństwa - podkreśliła Emilewicz cytowana przez PAP.

Kiedy otworzą galerie handlowe?

Mateusz Morawiecki przedstawił kilka dni temu zarys planu na "odmrażanie" gospodarki. Projekt podzielony jest na cztery etapy, a przechodzenie z jednego do drugiego uzależnione będzie od dynamiki zarażeń koronawirusem. W przeciwieństwie do czeskiego planu, w polskim nie przedstawiono konkretnych dat. Premier uzasadnił to tym, że nie ma pewności, czy uda się je utrzymać, więc plany będą na bieżąco modyfikowane.

d3royal

Zwiększenie liczby kupujących w otwartych sklepach już nastąpiło (w poniedziałek 20 kwietnia). Jednak otwarcie sklepów w galeriach handlowych zaplanowano natomiast dopiero w trzecim etapie, który nastąpi - jeśli wszystko dobrze pójdzie - za kilka tygodni.

Zobacz też: W Polsce rośnie fryzjerskie podziemie. Dojadą, upiększą, zakazy i wirusy im niestraszne

W pierwszej połowie maja mogą zostać otwarte hotele i pensjonaty - wskazuje rzecznik rządu. Branża turystyczna nie ma wątpliwości - tegoroczna majówka przepadnie. Ale ludzie coraz częściej myślą o wakacjach. Choć tegoroczne wakacje będą inne.

Tymczasem część firm handlowych już zastanawia się, jak odpalać biznes, gdy galerie są zamknięte.

- W firmie zadaliśmy sobie w ostatnim czasie pytanie, co by było, gdyby nie było w ogóle centrów handlowych w Polsce - mówi money.pl Igor Klaja, prezes 4F.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

d3royal

Podziel się opinią

Share
d3royal
d3royal