Trwa ładowanie...

Rząd zastanawia się jak odmrozić galerie handlowe. Morawiecki i Emilewicz rozmawiają z szefami centrów handlu

Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz zapewnia, że rząd rozumie potrzebę otwarcia galerii handlowych. Ona i premier Morawiecki dyskutowali o tym z szefami dużych centrów. Priorytetem jest obecnie pogodzenie kwestii bezpieczeństwa z możliwością prowadzenia handlu.

Rząd zastanawia się jak odmrozić galerie handlowe. Morawiecki i Emilewicz rozmawiają z szefami centrów handluŹródło: Pixabay
dn1uqya
dn1uqya

Od 21 marca do odwołania zdecydowana większość sklepów w galeriach handlowych o powierzchni przekraczającej 2 tys. m kw musi być zamknięta. Nieliczne wyjątki, które mogą przyjmować klientów to sklepy spożywcze, drogerie, apteki itp. Miesiąc bez handlu mocno odbił się na finansach zarówno właścicieli centrów, jak i sklepach, które do tej pory w nich funkcjonowały.

Minister Emilewicz zapewniła dziś, że rząd pracuje nad pogodzeniem bezpieczeństwa Polaków z działalnością centrów handlowych. Wraz z premierem Morawieckim wzięła dziś udział w wideokonferencji z szefami galerii handlowych. Ministerstwo nie podało do publicznej wiadomości kto dokładnie uczestniczył w tym spotkaniu.

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

- Są wypracowywane takie rozwiązania, które pogodzą bezpieczeństwo z dalszą działalnością centrów handlowych - powiedziała Emilewicz po tej wideokonferencji. Dodała, że rząd chce być pewny, że społeczeństwo może bezpiecznie korzystać z galerii handlowych i temu służy dialog z branżą.

- Przede wszystkim chcemy być pewni, że społeczeństwo może bezpiecznie korzystać z galerii handlowych i temu służy intensywny dialog z branżą, który prowadzimy, tworząc protokoły bezpieczeństwa - podkreśliła Emilewicz cytowana przez PAP.

dn1uqya

Kiedy otworzą galerie handlowe?

Mateusz Morawiecki przedstawił kilka dni temu zarys planu na "odmrażanie" gospodarki. Projekt podzielony jest na cztery etapy, a przechodzenie z jednego do drugiego uzależnione będzie od dynamiki zarażeń koronawirusem. W przeciwieństwie do czeskiego planu, w polskim nie przedstawiono konkretnych dat. Premier uzasadnił to tym, że nie ma pewności, czy uda się je utrzymać, więc plany będą na bieżąco modyfikowane.

Zwiększenie liczby kupujących w otwartych sklepach już nastąpiło (w poniedziałek 20 kwietnia). Jednak otwarcie sklepów w galeriach handlowych zaplanowano natomiast dopiero w trzecim etapie, który nastąpi - jeśli wszystko dobrze pójdzie - za kilka tygodni.

W pierwszej połowie maja mogą zostać otwarte hotele i pensjonaty - wskazuje rzecznik rządu. Branża turystyczna nie ma wątpliwości - tegoroczna majówka przepadnie. Ale ludzie coraz częściej myślą o wakacjach. Choć tegoroczne wakacje będą inne.

Tymczasem część firm handlowych już zastanawia się, jak odpalać biznes, gdy galerie są zamknięte.

- W firmie zadaliśmy sobie w ostatnim czasie pytanie, co by było, gdyby nie było w ogóle centrów handlowych w Polsce - mówi money.pl Igor Klaja, prezes 4F.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

dn1uqya
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dn1uqya