Trwa ładowanie...

Sanepid ostrzega przed groźną chorobą. Zarazić się można przez jagody

Bąblowicą możesz zakazić się jedząc niemyte jagody. Niestety, często choroba mylona jest z nowotworem. Większość przypadków nieodpowiednio leczonych kończy się śmiercią - przestrzega Państwowa Inspekcja Sanitarna.

Sanepid ostrzega przed groźną chorobą. Zarazić się można przez jagodyŹródło: iStock.com
d3sjdhu
d3sjdhu

Sezon na jagody w toku. Przy drogach, na straganach, na targach i targowiskach wszędzie można natknąć się na osoby handlujące zebranymi w lesie jagodami. To bardzo popularne owoce wakacyjne. Jeśli już jednak kupimy litra za 10-15 zł, to po przyniesieniu do domu dokadnie je oczyśćmy. Mogą być nośnikiem groźnej choroby - bąblownicy.

- W samym tylko Zachodniopomorskiem każdego roku jest wykrywanych kilka przypadków bąblownicy. W tym roku odnotowano już pierwszy - informuje dziennikarka RMF FM Aneta Łuczkowska.

Chorobę wywołują jaja tasiemca, które mogą być zarówno na owocach zbieranych w lesie, jak i pochodzących z plantacji. Pasożyt występuje w kale zarażonych zwierząt - najczęściej lisów, wilków lub psów. Razem z nim trafia na runo leśne - przestrzega Państwowa Inspekcja Sanitarna.

Jak pisze RMF.FM, u człowieka torbiele pełne jaj pasożyta mogą się umiejscowić w wątrobie, płucach, a nawet w mózgu.

d3sjdhu

Torbiele usuwa się operacyjnie, potem stosuje się jeszcze chemioterapię przeciwpasożytniczą, żeby uniknąć nawrotu choroby. To nie koniec. Przez kolejne 10 lat zalecane są badania kontrolne, żeby sprawdzić czy bąblowiec gdzieś się nie ukrył.

Pierwszy przypadek tej choroby pojawił się w Polsce w połowie lat 90. Wcześniej grasował na zachodzie Europy, głównie we Francji, Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Najwięcej przypadków zachorowań w kraju zaobserwuje się w województwach podkarpackim, warmińsko-mazurskim i pomorskim - podaje Państwowa Inspekcja Sanitarna.

Uniknięcie zachorowania na bąblowicę sprowadza się do stosowania kilku prostych zasad. Zebrane owoce leśne, ale także grzyby, warzywa oraz owoce pochodzące z ogrodu należy bezwzględnie bardzo dokładnie umyć. Najskuteczniejszą metodą uniknięcia zagrożenia jest poddanie ich obróbce termicznej, gdyż jaja tasiemca giną w temperaturze powyżej 60°C.

d3sjdhu

Zbieracze jagód niszczą Karkonosze. Grożą im wysokie mandaty

Jak pisaliśmy już w WP finanse, przynajmniej 500 zł mandatu można dostać za zbieranie jagód i runa leśnego w polskich Karkonoszach. Tamtejszy park narodowy, do spółki z czeskimi sąsiadami, od lat walczy ze zbieraczami. A ci zarabiają nawet 500 zł dziennie, przy okazji dewastując roślinność. - Bezwzględnie walczymy z tym procederem - mówi WP Włodzimierz Zieliński, komendant Straży Parku.

Również czeskie władze wprowadziły zakaz zbierania jagód. Dotyczy on wybranych fragmentów parku narodowego po czeskiej stronie Karkonoszy. Naruszenie przepisów oznacza 10 tys. koron mandatu. To równowartość 1,5 tys. zł.

d3sjdhu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3sjdhu