Trwa ładowanie...
d37quct

Sejm wybrał dwóch członków RPP

Elżbieta Chojna-Duch i Andrzej Bratkowski zostali wybrani w piątek przez Sejm na członków Rady Polityki Pieniężnej. Za kandydaturą Chojny-Duch głosowało 412 posłów, a Andrzej Bratkowski uzyskał 232 głosy.

d37quct
d37quct

Ich kandydatury zgłosili posłowie PO i PSL. Odrzucona została kandydatura prof. Krzysztofa Jajugi (42 głosy) zgłoszona przez Lewicę i kandydat PiS - prof. Andrzej Kaźmierczak (152 głosy).

Elżbieta Chojna-Duch jest urzędującym wiceministrem finansów, absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1974-1999 była adiunktem, a następnie profesorem Katedry Prawa Finansowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jest członkiem międzynarodowych stowarzyszeń w dziedzinie finansów publicznych. Od 2002 do listopada 2007 roku była członkiem Kolegium Najwyższej Izby Kontroli, w latach 1994-1995 wiceministrem finansów. Była także członkiem m.in. Rady Samorządowej przy Prezydencie RP, Rady Naukowej przy Prezesie NBP oraz członkiem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Bankowego NBP oraz ekspertem komisji sejmowych, Kancelarii Sejmu i Senatu RP.

Andrzej Bratkowski jest doktorem nauk ekonomicznych, absolwentem ekonometrii na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Pełnił wysokie funkcje w bankach. W latach 2001-2004 był wiceprezesem Narodowego Banku Polskiego, w którym sprawował nadzór nad pionami badawczymi, statystyki i zarządzania rezerwami walutowymi. W latach 2004-2008 był głównym ekonomistą banku Pekao, a potem przewodniczącym rady nadzorczej BGK. W latach 90. był związany z administracją publiczną, sprawował m.in. funkcję doradcy wicepremiera Leszka Balcerowicza, był też ekspertem w Zespole Negocjacyjnym ds. redukcji długu zagranicznego wobec Klubu Londyńskiego.

Kadencja dwóch członków obecnej Rady wybranych przez Sejm (Jana Czekaja i Mirosława Pietrewicza) upływa 9 stycznia 2010 r. Kadencja trzeciego "sejmowego" członka kończy się 7 lutego 2010 r. Trzecim kandydatem PO i PSL ma być posłanka Platformy prof. Anna Zielińska-Głębocka.

d37quct

Kadencja trzech członków Rady powoływanych przez Senat upłynie 23 stycznia 2010 r. Nowych członków RPP Senat wskaże w przyszłym tygodniu. Kandydatami Senatu są: Małgorzata Iwanicz-Drozdowska (zgłoszona przez PiS) oraz Jerzy Hausner, Andrzej Rzońca i Jan Winiecki, których zgłosili senatorowie PO.

Sześcioletnia kadencja członków RPP powoływanych przez prezydenta upłynie w drugiej połowie lutego 2010 r. Prasa pisała, że kandydatami prezydenckimi mogą być profesorowie: Zyta Gilowska, Adam Glapiński i Wojciech Roszkowski.

Skład RPP tworzą, zgodnie z ustawą o NBP: jego prezes - jako przewodniczący Rady - oraz dziewięciu członków powoływanych w równej liczbie przez prezydenta, Sejm i Senat, spośród specjalistów z zakresu finansów. Zgodnie z Konstytucją i ustawą o Narodowym Banku Polskim, Rada Polityki Pieniężnej jest jednym z organów NBP.

d37quct
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37quct

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj