Trwa ładowanie...
d2qb0pb

Sejmowa komisja finansów pozytywnie o zmianach planu finansowego NFZ

Sejmowa komisja finansów publicznych pozytywnie zaopiniowała we wtorek zmiany w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia na 2011 r. Zmiany dotyczą m.in. zmniejszenia wpływów ze składki zdrowotnej przekazywanej przez KRUS.

d2qb0pb
d2qb0pb

Zmiana planu obejmuje m.in. zmniejszenie o 32,63 mln zł wpływów ze składki na ubezpieczenie zdrowotne przekazywanych przez KRUS. Jak wyjaśnił NFZ w dokumencie, przesłanką do zmiany prognozowanych przychodów ze składki przekazywanej przez KRUS był niższy, niż przyjęty w prognozie, poziom przychodów NFZ ze składek od KRUS, wynikający m.in. z pomniejszenia przekazanej składki o nadpłatę za lata ubiegłe.

Wśród proponowanych zmian jest też zwiększenie o blisko 31 mln zł rezerwy na zobowiązania wynikające z postępowań sądowych, wynikających głównie ze sporów ze szpitalami o zapłatę za nadwykonania. Prezes NFZ Jacek Paszkiewicz poinformował, że Fundusz tworzy rezerwy w sytuacji, gdy przegrywa sprawy sądowe w pierwszej instancji, aby zabezpieczyć ewentualne roszczenia w postępowaniach, które są jeszcze rozpatrywane w drugiej i trzeciej instancji. Jak dodał, rezerwa jest tworzona na podstawie szacunków dyrektorów oddziałów NFZ odnośnie toczących się aktualnie postępowań, po uwzględnieniu postępowań, które zakończą się jeszcze w 2011 r.

- Ok. 10 proc. tego, co szpitale raportują jako nadwykonania, staje się przedmiotem postępowań sądowych. NFZ statystycznie przegrywa jedną na pięć spraw - powiedział Paszkiewicz.

W projektowanej zmianie budżetu NFZ jest także zwiększenie o 128 tys. zł kosztów administracyjnych. Jak wyjaśnił Paszkiewicz, koszty te związane są z przystąpieniem NFZ do projektu epSOS (European Patients Smart Open Services). Dodał, że celem projektu jest stworzenie mechanizmów, które pozwolą na wymianę danych o pacjentach między krajami Europy.

Komisja finansów publicznych pozytywnie zaopiniowała projekt; za głosowało 32 posłów, czterech było przeciwnych, a dwóch wstrzymało się od głosu.

d2qb0pb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qb0pb