Trwa ładowanie...
d248scy

Sejmowe komisje za odrzuceniem projektu dotyczącego "Rodziny na swoim"

Projekt ustawy wydłużającej działanie programu "Rodzina na swoim" do 2017 r. nie uzyskał w czwartek aprobaty posłów - połączone komisje infrastruktury i finansów publicznych opowiedziały się za jego odrzuceniem. Autorem projektu jest Prawo i Sprawiedliwość.

d248scy
d248scy

Projekt noweli ustawy o finansowym wsparciu rodzin i innych osób w nabywaniu własnego mieszkania zakłada, że funkcjonowanie programu "Rodzina na swoim" ma być przedłużone o pięć lat. Według obecnie obowiązujących przepisów, wnioski o preferencyjne kredyty na zakup mieszkania można składać do końca tego roku.

W głosowaniu 35 posłów połączonych komisji opowiedziało się za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu, 26 było przeciwnych, a żaden nie wstrzymał się od głosu. Teraz projekt trafi pod obrady plenarne.

Poseł Andrzej Adamczyk (PiS), przedstawiając posłom projekt, wskazywał, że program "Rodzina na swoim" jest jedynym sposobem wspierania osób, które chcą kupić własne mieszkanie albo wybudować dom, a jego wygaszenie z końcem tego roku może przynieść niepożądane efekty dla całej gospodarki.

Wskazywał także, że do tej pory rząd nie przedstawił nowego programu, który miałby zastąpić "Rodzinę na swoim". - Do czasu wypracowania nowego instrumentu wsparcia powinien (program - PAP) chociaż w tej ograniczonej jak dotychczas formie służyć obywatelom - przekonywał Adamczyk.

d248scy

Wiceminister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Piotr Styczeń poinformował posłów, że chociaż rząd nie wypracował jeszcze wspólnego stanowiska wobec tego projektu, to resort rekomenduje jego odrzucenie. Wyjaśnił, że realizacja programu obciąża budżet państwa i będzie obciążać jeszcze przez osiem lat po jego wygaszeniu. Wynika to z tego, że rząd dopłaca do kredytu przez osiem lat od jego udzielenia. - Aktualnie liczba udzielonych kredytów to 157 tysięcy - powiedział wiceminister.

Styczeń dodał, że w ministerstwie powstały nowe rozwiązania nazwane "Mieszkanie dla młodych", które mają zastąpić "Rodzinę na swoim". - Będzie to program, który będzie bardziej precyzyjnie docierał do beneficjentów. Środki z budżetu państwa nie będą w nim zagrożone zmianą stóp procentowych na rynku, jak w programie "Rodzina na swoim" gdzie zobowiązania budżetu państwa nie będą przedłużane na okres ośmiu lat. Ostatecznie planujemy, że program ten będzie docierał bardziej precyzyjnie, do najbardziej potrzebujących, czyli bardzo młodych polskich rodzin - powiedział wiceminister.

W ramach programu "Rodzina na swoim" o preferencyjny kredyt mogą się ubiegać małżeństwa, osoby samotnie wychowujące dzieci i osoby samotne, tzw. single. Rząd dopłaca do odsetek takiego kredytu przez maksymalnie osiem lat. Powierzchnia użytkowa nieruchomości, na którą zaciągnięto kredyt, nie może przekraczać 140 m kw. dla domu jednorodzinnego, 75 m kw. dla lokalu nabywanego przez małżeństwo lub osobę samotnie wychowującą dziecko i 50 m kw. dla lokalu nabywanego przez singla.

d248scy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d248scy