Trwa ładowanie...
d3oi4wn
niemcy
06-10-2010 01:00

Soros zarzuca Niemcom generowanie ryzyka deflacji

Amerykański miliarder George Soros zarzucił Niemcom, podczas wtorkowej konferencji na temat długów publicznych, że ignorują ryzyko powstania deflacji w zadłużonych krajach europejskich, jakie stwarza rygorystyczna polityka budżetowa Berlina.

d3oi4wn
d3oi4wn

Amerykański miliarder George Soros zarzucił Niemcom, podczas wtorkowej konferencji na temat długów publicznych, że ignorują ryzyko powstania deflacji w zadłużonych krajach europejskich, jakie stwarza rygorystyczna polityka budżetowa Berlina.

Według Sorosa, który wystąpił we wtorek na konferencji na Uniwersytecie Columbia (Nowy Jork), poświęconej długom publicznym w państwach UE, Niemcy tworzą ryzyko powstania "spirali deflacyjnej" w krajach Unii Europejskiej.

- Niemcy nalegają nie tylko na (zachowanie) surowej dyscypliny budżetowej w krajach najsłabszych, ale jednocześnie redukują swój własny deficyt - powiedział Soros. Dodał, że Berlin "nie zdaje sobie prawdopodobnie sprawy z tego, że prowadzi złą politykę makroekonomiczną, ponieważ działa ona na jego korzyść".

Amerykański miliarder jest bardzo krytyczny wobec tego, co nazywa "nieprzejednaniem" Niemiec w kwestii dyscypliny budżetowej.

d3oi4wn

- Gdy kraje, które pożyczają (pieniądze) i kraje, które udzielają pożyczek redukują swoje deficyty w okresie, w którym bezrobocie jest bardzo wysokie, wprawiają w ruch spiralę deflacyjną w krajach - pożyczkobiorcach - tłumaczył Soros.

- Nawet jeśli osiągną one swój cel zredukowania deficytu, najsłabsze kraje (europejskie) będą miały trudności w konkurowaniu z Niemcami - powiedział Soros, który uważa, że dodatkową ceną, jaka państwa te zapłacą, będą "trudności z powrotem na drogę wzrostu gospodarczego", ponieważ będą one musiały obniżać pensje i ceny, generując w ten sposób deflację.

- A deflacja sprawia, że koszt zadłużenia staje się jeszcze większym ciężarem - zakonkludował Soros.

Również we wtorek dziennik Financial Times przytoczył słowa krytyki Sorosa pod adresem amerykańskiej administracji. Jego zdaniem prezydent USA Barack Obama nie powinien redukować rządowych wydatków w okresie wysokiego bezrobocia z zamiarem zmniejszenia deficytu.

- Cięcia wydatków rządowych w okresie dużego bezrobocia byłyby zlekceważeniem lekcji płynącej z historii - uważa cytowany przez Financial Times amerykański miliarder. Jego zdaniem Inwestowanie w infrastrukturę i oświatę ma większy sens.

d3oi4wn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3oi4wn

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj