Trwa ładowanie...
d3nbsrd

George Soros

Najnowsze informacje
1.8
(5 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Budapeszt, Węgry

d3nbsrd
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY, fot: Niccolò Caranti

George Soros znany jest jako człowiek, który złamał Bank Anglii. To amerykański spekulant walutowy, finansista i filantrop pochodzący z Węgier.

Życiorys

George Soros urodził się na Węgrzech. Przeżył okupację niemiecką i w 1947 wyemigrował do Anglii. Zdobył tytuł magistra filozofii na London School of Economics, uczestniczył w seminariach filozofa Karla Poppera, a podczas studiów pracował dorywczo jako kolejarz i kelner. Karierę w biznesie rozpoczął od zleceń w brytyjskich bankach, jednak początkowo napotykał na olbrzymie trudności w znalezieniu pracy. W 1956 roku przeniósł się do Stanów Zjednoczonych. Pierwsze pieniądze zarobione na funduszach hedgingowych przeznaczył na otwarcie w 1970 roku firmy Soros Fund Managment, która obecnie jest uważana za jedną z najlepiej zarabiających firm zajmujących się hedgingiem.

Filozoficzne wykształcenie George'a Sorosa miało duży wpływ na jego strategię prowadzenia interesów – zaadaptował na rynku finansowym Ogólną Teorię Refleksywności Karla Poppera. Soros nazywany jest człowiekiem, który złamał Bank Anglii. W 1992 roku dokonał spekulacji przeciw funtowi, wywołując obniżkę jego kursu. Dzięki temu manewrowi zarobił około miliard dolarów. Kilka lat później wykonał podobny manewr w Azji.

George Soros przez wiele lat nie angażował się w politykę i zaczął się w tej kwestii wypowiadać dopiero za czasów prezydenta USA Georga W. Busha. Wspierał jego przeciwników politycznych oraz organizacje związane z Partią Demokratyczną. Obecnie jest ostrym krytykiem Donalda Trumpa.

Finansista w 1988 roku wraz z grupą działaczy polskiej opozycji założył Fundację im. Stefana Batorego, której podstawowym celem jest działalność na rzecz rozwoju demokracji i społeczeństwa demokratycznego. George Soros także fundatorem Open Society Foundations, Central European University i współfundatorem Instytutu Nowoczesnego Myślenia Ekonomicznego. Obecnie uważany jest za jedną z najbardziej wpływowych, a jednocześnie kontrowersyjnych osób na świecie. W 2016 roku miała miejsce polska premiera książki Andreasa von Rétyi pt. „George Soros. Najniebezpieczniejszy człowiek świata”.

Cytaty

  • Odniosłem sukces w świecie kapitalistycznym. Kto więc ma lepszy tytuł do krytyki globalizacji?
  • Currency systems are like marriage, whichever one you find yourself in, you think another one might be better. (Systemy walutowe są jak małżeństwo: gdy tylko się w nim znajdziesz, myślisz, że inne mogłoby być lepsze.)
  • The main difference between me and other people who have amassed this kind of money is that I am primarily interested in ideas, and I don't have much personal use for money. (Podstawowa różnica między mną a innymi ludźmi, którzy mają tyle pieniędzy, polega na tym, że ja jestem przede wszystkim zainteresowany ideami i nie wykorzystuję sam tych pieniędzy.)
  • The truth is, successful investing is a kind of alchemy. (Prawda jest taka, że skuteczna inwestycja to rodzaj alchemii.)
  • The global crisis is caused by pathologies inherent in the global financial system itself. (Globalny kryzys jest spowodowany przez patologie, które są powiązane z globalnym systemem finansowym.)

Majątek

Majątek Georga Sorosa jest wyceniany na około 25 miliardów dolarów.

Życie prywatne

George Soros pochodzi z żydowskiej rodziny. Ojciec, Tivadar, był prawnikiem i esperancistą – uczył swojego syna języka esperanto i sam w nim pisał. Do rodziny matki, Erzsébet, należał sklep z jedwabiem. W 1936 roku ze względu na narastające antysemickie nastroje rodzina George'a Sorosa zmieniła nazwisko z niemiecko-węgierskiego „Schwartz” na „Soros” i zaczęła się podawać za chrześcijan.

George Soros ożenił się trzykrotnie. Pierwszą żoną Georga Sorosa była Annaliese Witschak, Niemka osierocona podczas II Wojny Światowej. Z tego związku miliarder ma troje dzieci. Z drugą żoną, Susan Weber, która jest znanym amerykańskim historykiem, ma dwóch synów. W 2013 roku ożenił się ponownie z 42 lata młodszą Tamiko Bolton.

Miejsce w rankingu najbogatszych

George Soros zajmuje 29. miejsce w rankingu najbogatszych ludzi świata i 19. miejsce wśród najbardziej majętnych Amerykanów.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3nbsrd
d3nbsrd
d3nbsrd