Trwa ładowanie...
d2jlkpx
giełda
14-12-2011 18:30

Spadki, ale mogło być gorzej

Przed dzisiejszą sesją inwestorzy nie mogli być optymistami. Spore spadki za oceanem nie były dobrą wróżbą na otwarcie naszych notowań. Początek jednak nie był taki zły.

Share
d2jlkpx

Otworzyliśmy się na poziomie lekko wyższym od wczorajszego zamknięcia, a pierwsze minuty należały do byków, które podciągnęły indeks naszych największych spółek do blisko 2207 punktów. To było jednak wszystko, na co było je dzisiaj stać. Wraz z pogarszającymi się notowaniami na rynkach europejskich rozpoczęliśmy ruch na południe. Spadki ostatecznie zostały zatrzymane po godzinie 16.00 na poziomie 2170 punktów. Od tego momentu w dość szybkim tempie powróciliśmy do poziomów zakończenia poprzedniej sesji. Widać, że siły byków i niedźwiedzi są dość wyrównane i pomimo słabego dnia na giełdach europejskich i nienajlepszego początku notowań za oceanem żadna ze stron nie może przejąć inicjatywy, choć to może plus dla byków, że w takim otoczeniu nie chciały oddać pola. A spadek o 0,62% to nie taki zły wynik w porównaniu z innymi parkietami.

Obroty osiągnęły dziś poziom nieco poniżej 0,72 miliarda złotych, wzrost zanotowały 133 spółki, spadały 204. WIG20 zakończył się ostatecznie spadkiem (-0,62%), mWIG40 spadł o -0,71%, a sWIG80 wzrósł o +0,22%. Najlepiej na dzisiejszej sesji poradziły sobie spółki: energetyczne i banki, gorzej prezentowały się spółki deweloperskie, spożywcze, telekomunikacyjne i chemiczne.
Najlepiej wśród spółek z indeksu WIG20 zachowywały się dzisiaj akcje Getinu (+8,25%). Getin Holding podpisał dokument określający podstawowe warunki sprzedaży 51 procent plus jedna akcja TU Europa za 911,9 miliona złotych, na rzecz Talanx International AG oraz Meiji Yasuda Life Insurance Company. Zadowoleni również mogą być akcjonariusze PGNiG (+4,05%).

Spółka zależna PGNiG Nowary AS uzyskała zgodę na podwojenie do 30% udziałów w koncesji poszukiwawczo-wydobywczej na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Na plusie sesję zakończyły jeszcze: PGE (+3,05%), Tauron (+0,97%), JSW (+0,74%), Bogdanka (+0,65%) i Bank Handlowy (+0,74%) Dobrze przez większość sesji zachowywał się kurs Asseco Poland (+0,34%) Spółka podała, że portfel zamówień grupy Asseco Poland na rok 2012 ma wartość 3,144 miliarda złotych. Ma ona również zamiar pozyskać partnera w postaci spółki informatycznej o wielkości przychodów zbliżonej do swojej grupy. Odnośnie do skupu własnych akcji poinformowała natomiast, że będzie przeprowadzony w drodze wezwania, nie określając jednak, kiedy to zrobi, ale może to mieć miejsce kiedy kurs akcji uznany będzie za zbyt niski.

Obecny kurs według prezesa, Adama Górala, jest niski, jeśli porównuje się go do podobnych spółek na rynkach zagranicznych. Bardzo słabo prezentowały się natomiast: PKNOrlen (-3,22%), Telekomunikacja Polska (-3,00%), GTC (-4,53%), PBG (-3,06%) i KGHM (-2,27%).

d2jlkpx

Na szerokim rynku wzrostami wyróżniały się dzisiaj oczywiście akcje TU Europa, których wczorajsza cena na zamknięciu wynosiła 152,70 złotych, z wezwanie do sprzedaży na 100% akcji ogłoszone przez Talanx International AG oraz Meiji Yasuda Life Insurance Company będzie realizowane po 193 złote. Wyróżniały się dziś także: JWConstruction, Graal, LST Capital i Ovostar. Nie mogą sesji zaliczyć do udanych akcjonariusze spółek: Atlantis, Advadis, Intersport, BZWBK, Pelion i Astarta.

Nienajlepszy obraz rynków akcji w tym tygodniu nie jest niespodzianką. Rozczarowanie po szczycie przywódców europejskich daje o sobie znać, chociaż w piątek wydawało się, że nie będzie tak źle. Mamy przed sobą jednak końcówkę roku i to może być czynnik, który pozwoli inwestorom na poprawę nastrojów. Zarządzający być może pokuszą się o poprawienie tegorocznego bilansu. Ale to jedyny czynnik, który w obecnym czasie daje, moim zdaniem, nadzieję inwestorom, a to może jednak być za mało. Kłopoty zadłużonych krajów europejskich dalekie są od rozwiązania i na bardziej radykalne decyzje odnośnie do ich rozwiązania raczej w tym roku już bym nie liczył.

Piotr Trzciński
makler
DM BZ WBK S.A.

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d2jlkpx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jlkpx