Trwa ładowanie...
13-03-2007 10:36

Sposób na wyższą emeryturę

Na myślenie o emeryturze nigdy nie jest za wcześnie. Podstawowe brytyjskie ubezpieczenie nie zapewni ci odpowiednich środków na starość. Możesz to zmienić, przystępując do zakładowego lub prywatnego funduszu emerytalnego.

Share
Sposób na wyższą emeryturę
d28lyh3

System emerytalny w Wielkiej Brytanii – w porównaniu z polskimi rozwiązaniami – zakłada większą dobrowolność. Obowiązkowe jest tam tylko podstawowe ubezpieczenie, któremu podlegają wszyscy zatrudnieni. Nie gwarantuje ono jednak wysokiej emerytury. Maksymalne świadczenie, jakie możesz uzyskać z państwowej State Pension po 44 latach pracy to 84,25 Ł tygodniowo.

Zainwestuj w fundusz

Do dyspozycji masz trzy rodzaje funduszy emerytalnych: dwa prywatne – Personal Pension i Stakeholder Pension oraz jeden zakładowy – Company Pension. Fundusze te działają na tej samej zasadzie co w Polsce. Pieniądze ze składek inwestują na rynku finansowym.

Personal Pension to dobre rozwiązanie dla samozatrudnionych i tych, którzy są gotowi większą cześć swoich zarobków poświęcić na inwestycje. Jego wadą jest konieczność regularnych wpłat w wysokości zadeklarowanej kwoty.

d28lyh3

Stakeholder Pension

To nad nim powinni zastanowić się Polacy. Pieniądze można wpłacać w dowolnym czasie według własnego uznania: co tydzień, miesiąc lub jeszcze rzadziej. Co więcej, pieniądze ze Stakeholder Pension możesz w każdej chwili wycofać lub przenieść do innego funduszu. Nie poniesiesz z tego tytułu żadnych dodatkowych opłat.
Wysokość twojej emerytury zależna będzie od długości okresu składkowego oraz częstotliwości i wysokości wpłat na fundusz. Minimalna składka to 20 Ł.

Według szacunkowych obliczeń, osoba odkładająca regularnie co tydzień 20 Ł, po 40-tu latach pracy może liczyć na emeryturę w wysokości 130 Ł tygodniowo (w cenach bieżących). Co razem z Maciej Sibilak państwowym świadczeniem w ramach State Pension da już kwotę przekraczającą 200 Ł.

Listę 45 funduszy znajdziesz na stronie internetowej www.thepensionsregulator.gov.uk/stakeholderPensions/theRegister/RegisterSearch/SchemeList.aspx.

Company Pension Scheme

To ostatnia opcja, ale nie jest dostępna we wszystkich firmach. Dlatego też o możliwość udziału w zakładowym funduszu emerytalnym powinieneś zapytać swego pracodawcę. Działa on na podobnej zasadzie co wspomniane wcześniej fundusze prywatne. Środki na przyszłą emeryturę inwestowane są z regularnie potrącanych z pensji składek zatrudnionych.

W przypadku zmiany pracy twój udział zakładowym funduszu emerytalnym będzie mógł być kontynuowany dalej. Istnieje też możliwość transferu środków do innego zakładowego programu lub do prywatnego funduszu emerytalnego Personal Pension czy Stakeholder Pension. Uczestnicząc w Company Pension Scheme – podobnie jak w innych rodzajach funduszy – nabędziesz prawo do ulgi podatkowej.

d28lyh3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28lyh3
d28lyh3