Trwa ładowanie...
d1pjaox

Sprzedaż TU Europy bez zaskoczenia, środki z transakcji mogą trafić na wzmocnienie innych spółek

14.12. Warszawa (PAP) - Talanx International i Meiji Yasuda Life wezwały w środę do sprzedaży 100 proc. akcji Towarzystwa Ubezpieczeń Europa za 193 zł za akcję. Zdaniem analityków...

Share
d1pjaox

14.12. Warszawa (PAP) - Talanx International i Meiji Yasuda Life wezwały w środę do sprzedaży 100 proc. akcji Towarzystwa Ubezpieczeń Europa za 193 zł za akcję. Zdaniem analityków plany sprzedaży spółki nie są zaskoczeniem, a środki z transakcji mogą trafić na rozwój spółek z grupy Getin Holdingu czy wzmocnienie kapitałowe Getin Noble Banku.

Wzywający zamierzają nabyć do 9.450.000 akcji TU Europa, stanowiących 100 proc. kapitału spółki. Zamierzają nabyć akcje pod warunkiem, że złożone zapisy obejmować będą co najmniej 4.725.001 akcji, co stanowi 50 proc. plus jeden całkowitej liczby akcji TU Europa.

Akcje będą nabywane po 193 zł za akcję. We wtorek na zamknięciu za akcje TU Europa płacono 152,7 zł.

d1pjaox

Zapisy będą przyjmowane od 27 stycznia do 5 kwietnia 2012 roku.

Wzywający podali, że jeśli liczba akcji objętych zapisami wyniesie 4.725.001, to Talanx nabędzie wszystkie te akcje. Jeśli zapisów będzie więcej, to pozostałe akcje nabędzie Meiji Yasuda.

W oddzielnym komunikacie Getin Holding poinformował o zawarciu z Talanx oraz Meiji Yasuda Life warunkowej umowy transakcyjnej dotyczącej sprzedaży 4.725.001 akcji Towarzystwa Ubezpieczeń Europa, stanowiących 50 proc. kapitału zakładowego plus 1 akcja tej spółki za 911,925 mln zł, czyli 193 zł za akcję.

Akcje TU Europy o 10.48 kosztują 185,6 zł, czyli 21,5 proc. więcej niż we wtorek.

d1pjaox

MARTA CZAJKOWSKA-BAŁDYGA, KBC SECURITIES

"Transakcja nie jest niespodzianką bowiem spółka sugerowała, że planuje taką sprzedaż. Widać było, że rynek był sceptyczny, że im się to uda, bowiem cena TU Europy ostatnio spadała. Ze strony finansowej transakcja wydaje się korzystna, jest to 26 proc. powyżej ceny wczorajszego zamknięcia. Równocześnie podpisywana jest umowa o współpracy, więc nowy właściciel będzie mógł korzystać z bazy klientowskiej spółek Getin Holdingu.

Wezwanie jest na 100 proc. Od wyniku wezwania zależy to, czy spółka zostanie na giełdzie, jaka będzie w przyszłości płynność akcji.

Transakcja +nie pomoże+ w poprawie współczynnika wypłacalności Getin Noble Banku, spółka ta po podziale Getin Holdingu będzie w innej grupie.

d1pjaox

Środki z transakcji mogą być przeznaczone na rozwój spółek, które spółka uważa za potencjalnie najszybciej rosnące w grupie Getin Holdingu, m.in. Idea Banku, czy zagraniczne.

Pewnym pomysłem jest wykorzystanie środków z tej transakcji na dokapitalizowanie Getin Noble Banku".

MARCIN MATERNA, MILLENNIUM DM

"Od jakiegoś czasu była mowa o tym, że TU Europa jest na sprzedaż, więc transakcja nie jest zaskoczeniem. Jest to zgodne ze strategią holdingu, który nie musi posiadać towarzystwa ubezpieczeń, żeby sprzedawać swoje produkty.

Możliwe, że Getin Holding stwierdził, że potrzebne jest wzmocnienie kapitałowe samego banku". (PAP)

seb/ jow/ ana/

d1pjaox

Podziel się opinią

Share
d1pjaox
d1pjaox