Trwa ładowanie...
d13u5a9

Stawki dostępu do torów niższe o jedną piątą

13.09. Warszawa (PAP) - O 20,4 proc. zmniejszą się stawki opłaty za korzystanie z infrastruktury kolejowej - planuje zarządzająca torami spółka PKP PLK. To dobra wiadomość przede...

d13u5a9
d13u5a9

13.09. Warszawa (PAP) - O 20,4 proc. zmniejszą się stawki opłaty za korzystanie z infrastruktury kolejowej - planuje zarządzająca torami spółka PKP PLK. To dobra wiadomość przede wszystkim dla PKP Cargo, które jesienią ma zadebiutować na GPW.

Zmianę naliczania stawek wymusił na Polsce Europejski Trybunał Sprawiedliwości, który uznał, że stosowany przez PKP PLK sposób jest nieprawidłowy.

Jak ustaliła PAP w PKP PLK, nowe stawki miałyby obowiązywać przez cztery lata. Kolejarze chcą, by weszły w życie od grudnia 2013 r. Wcześniej jednak musi je zaakceptować Urząd Transportu Kolejowego.

Na obniżeniu tzw. średniej stawki sieciowej o jedną piątą skorzysta ponad 70 przewoźników pasażerskich i towarowych. Jednym z największych beneficjentów zmiany będzie PKP Cargo. Debiut przewoźnika na warszawskiej giełdzie planowany jest na jesień tego roku. Jak wynika z nieoficjalnych informacji PAP, najprawdopodobniej spółka zadebiutuje na parkiecie w listopadzie. To, ile spółka zapłaci za korzystanie z torów, znacznie wpłynie na jej wycenę, ponieważ dostęp do torów to obok wynagrodzeń największy koszt przewoźnika. (PAP)

her/ je/ osz/

d13u5a9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13u5a9