Trwa ładowanie...
d45vfpg
giełda
16-11-2010 17:18

Strach nadchodzi z Chin

Wtorkowa sesja w Warszawie rozpoczęła się w atmosferze wyraźnego pogorszenia nastrojów, na co wpływ miały nocne wydarzenia na rynkach azjatyckich. Czteroprocentowa przecena giełdy w Szanghaju okazała się skutecznym straszakiem na europejskie parkiety, które od rana poddały się presji podażowej.

d45vfpg
d45vfpg

Negatywny sentyment powrócił, znajdując swe źródło w obawach globalnych inwestorów, co do rosnącego ryzyka chłodzenia rozgrzanej chińskiej gospodarki. Ostatnie dane o wyraźnie wyższej od oczekiwań inflacji w Państwie Środka okazują się być istotnym, dawno niewidzianym impulsem zdolnym do przeceny innych obok akcji klas aktywów jak choćby surowce naturalne. Dlatego też papierami, które poddały się dzisiaj największej przecenie, były papiery KGHM, PKNOrlen oraz Lotosu, do których dołączyły największe banki, takie jak PKO BP, Pekao i BRE Bank. Przecena tych ostatnich to z kolei efekt wzrostu zaniepokojenia w europejskim sektorze finansowym w związku z rosnącymi kłopotami Irlandii.

Tracące systematycznie od startu nasze główne indeksy podążyły śladem barometrów w Europie i zanotowały już w południe półtoraprocentowe spadki. Nie pomógł rynkom opublikowany lepszy od oczekiwań niemiecki wskaźnik nastrojów ZEW, co potwierdziło bardziej globalne motywy dzisiejszej przeceny. Kolejnym impulsem prospadkowym, który sprowadził barometry w Warszawie na prawie dwuprocentowe spadki okazała się publikacja gorszych danych o produkcji przemysłowej w USA w październiku. Dopiero udana kontra popytu pozwoliła na kończącym sesję fixingu nieco zniwelować tę wyraźną wyprzedaż. WIG oraz WIG20 odrobiły w ten sposób po około pół procent, kończąc dzień niżej niż wczoraj, odpowiednio o 1,32 i 1,34 procent.

Oprócz wspomnianych wyżej spadkowiczów spadkom poddały się w gronie największych spółek kursy PGE, PGNiG, Polimexu, Taurona oraz CEZ-u. Przed przeceną uratowały Asseco Polska wczorajsze dobre wyniki kwartalne, zaś akcjonariusze Cyfrowego Polsatu wciąż cieszą się planowaną akwizycją Polsatu.

Po kolejnym spadku w trakcie sesji do istotnego technicznego wsparcia dotarł kurs PZU, któremu nie pomogły wczorajsze zapowiedzi prezesa odnośnie możliwej większej dywidendy za 2010 rok w przypadku braku akwizycji. Rynek żyje raczej przymiarkami Eureko do sprzedaży swojego trzynastoprocentowego pakietu, do której przeprowadzenia znaleziono już doradcę, a obecnie trwają poszukiwania globalnych pośredników finansowych.

d45vfpg

Zakończenie okresu publikacji wyników przyniosło ostatnią porcję raportów kwartalnych, z których uwagę mogły zwrócić te bardziej pozytywne i negatywne. W tej pierwszej grupie znalazły się wyniki między innymi PBG, ABC Data, Gino Rossi, City Interactive, Gastel Żurawie i Lubawy. W tej drugiej, niestety znacznie większej grupie, znaleźć można było między innymi akcje Cersanitu, Polaqy, Kopexu, ABMSolid, Elstar Oils oraz Bomi.

O ile wcześniejsze dwa spadki sprawiały wrażenie niegroźnych i kontrolowanych przez popyt to dzisiejsza przecena nosi już znamiona poważniejszego ruchu korekcyjnego. Poparta obrotem, który wyraźnie przekroczył 2 miliardy złotych, przecena może stanowić faktyczny wstęp do dłuższej i głębszej korekty, która - biorąc choćby pod uwagę poziomy indeksów - jak najbardziej się rynkowi należy. Naruszenie przyspieszonej linii trendu wzrostowego przez WIG20, jak również zakończenie sesji poniżej obszaru 2693 -2700 punktów nie przesądzają oczywiście o zmianie krótkoterminowej tendencji na rynku, są jednak poważnym ostrzeżeniem dla posiadaczy długich pozycji. Z tego powodu zarówno ciekawie jak i ważnie zapowiadają się jutrzejsze notowania, które mają szansę ujawnić scenariusz nawet na najbliższe tygodnie.

Paweł Kubiak
makler DM BZ WBK

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d45vfpg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45vfpg