Trwa ładowanie...
d3pa78o

Szpitalna telewizja działa już w kilkudziesięciu miastach. Nieźle na tym zarabia

System Telewizji Szpitalnej opolskiej firmy POLTV Multimedia działa już w kilkudziesięciu miastach w Polsce. Aby oglądać telewizję, trzeba nieco zainwestować. Kontrowersji nie brakuje, ale firma przekonuje, że system pomaga szpitalom i samym chorym.
Share
Firma zapewnia, że kilkadziesiąt procent wpływów z każdego automatu trafia do szpitalnej kasy.
Firma zapewnia, że kilkadziesiąt procent wpływów z każdego automatu trafia do szpitalnej kasy.Źródło: PAP/Twitter, Fot: Grzegorz Momot
d3pa78o

"W moim szpitalu nawet TVP Info nie ma za darmo" - narzekał jakiś czas temu dziennikarz "Press" Mariusz Kowalczyk. Do internetowego wpisu dołączył zdjęcie automatu Systemu Telewizji Szpitalnej. Za godzinę oglądania telewizji musiał zapłacić 3 zł, a za dwie - już 7 zł. Cała doba kosztowała z kolei 14 zł.

"Dostęp do TV można ludziom zapewnić bez konieczności zdzierania z nich" - narzekał na szpitalną politykę Kowalczyk. "Mogło być gorzej. Zawsze mogli wymagać płacenia za wyłączenie TV" - tak ironicznie komentowali jego wpis inni użytkownicy Twittera.

Podobne automaty funkcjonują w wielu szpitalach na terenie całej Polski. Na rozwój tego biznesu bardzo pozytywny wpływ miało orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2018 r. Uznał on, że szpitale nie powinny pobierać takich opłat od chorych. Jednak orzeczenie nie zabroniło tego już zewnętrznym firmom.

d3pa78o

Obejrzyj: Brak lekarzy w Polsce to efekt decyzji sprzed 10 lat. Balicki wskazuje na problem

System Telewizji Szpitalnej należy do opolskiej firmy POLTV Multimedia. Z oświadczenia finansowego za rok 2018 wynika, że biznes jest całkiem poważny. Spółka miała wtedy aż 9,5 mln zł przychodów i 1,1 mln zł zysku zbilansowanego. Firma zatrudnia ok. 25 osób. Na pensje dla dwuosobowego zarządu przeznaczono w 2018 r. 314 tys. zł.

"Dzielimy się ze szpitalami"

Czy jednak zarabianie na udostępnianiu chorym telewizji jest etyczne? Przedstawiciele POLTV Multimedia zapewniają, że korzysta na tym każdy. Chorzy mają dostęp do telewizji, a szpitale - dodatkowe pieniądze.

d3pa78o

Jak zapewnia spółka, część wpływów z automatów zawsze trafia do placówek. Ile? Umowa z każdym szpitalem jest inna, ale zwykle jest to "kilkadziesiąt procent". Również ceny usługi w poszczególnych szpitalach mogą się różnić.

Czytaj też: Nie ma komu leczyć. Szpitale zamykają oddziały

Jak słyszymy od przedstawicieli spółki, na telewizji zalety systemu się nie kończą. Firma idzie z duchem czasu i zapewnia coraz więcej programów w systemach na żądanie (VOD). Prace trwają też nad innymi rozwiązaniami, które mają być korzystne dla służby zdrowia.

    http://poltv.pl
Źródło: http://poltv.pl, Fot: System Telewizji Szpitalnej

System firmy z Opola działa w szpitalach na terenie całego kraju

d3pa78o

- Chcemy na przykład, by nasze urządzenia pozwalały na łatwe połączenie z pielęgniarką - słyszymy w firmie. Być może niebawem przez automaty będzie można też "składać zewnętrzne zamówienia". Tu jednak przedstawiciele firmy wolą nie mówić jeszcze o konkretach.

Jak zapewnia POLTV Multimedia, już teraz System Telewizji Szpitalnej należy do najnowocześniejszych w Europie. Ale rośnie też konkurencja - na przykład wrocławska firma Szpitalna Telewizja. Ten system działa nieco inaczej. Najpierw trzeba opłacić usługę w "centralnym wpłatomacie", a potem oglądać telewizję czy programy na telewizorach LED, które są zlokalizowane na salach.

Czytaj też: Lek za tysiąc złotych czy za 3,20? Minister zdrowia odpowiada posłowi Budce

- Jeden wpłatomat może obsłużyć od 1 do 999 sal - zapewnia firma na stronie internetowej.

d3pa78o

W POLTV Multimedia słyszymy jednak, że póki co firma nie odczuwa strachu przed konkurencją. Chociażby dlatego, że stoi za nią 25 lat doświadczenia.

- Na początku jeździliśmy po targach medycznych, teraz coraz częściej to szpitale się do nas zgłaszają - słyszymy.

Czytaj też: Służba zdrowia w Czechach. SOR, stoper i 28 minut czekania

Rozmawialiśmy też z lekarzem z jednego z warszawskich szpitali, w którym zainstalowany jest System Telewizji Szpitalnej.

d3pa78o

- Mam trochę ambiwalentne uczucia. Z jednej strony zarabianie na schorowanych ludziach, którzy chcą obejrzeć ulubiony serial, nie bardzo mi się podoba. Z drugiej - mają dostęp do telewizji, a pielęgniarki nie muszą się tym już zajmować, zwłaszcza że i tak mają przecież mnóstwo pracy. No i szpital nie musi kupować telewizorów - kwituje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3pa78o

Podziel się opinią

Share
d3pa78o
d3pa78o