Trwa ładowanie...

Tak się zarabia u ministra: 24 lata i 8000 zł pensji

Wykształcenie? Doświadczenie? A gdzie tam! Liczy się partyjna lojalność i znajomości

Share
Tak się zarabia u ministra: 24 lata i 8000 zł pensjiŹródło: AFP
d4bsuhj

Gabinety polityczne to instytucje, w których politycy znajdują zatrudnienie – przynajmniej oficjalnie – dla doradców i ekspertów, lub po prostu kolegów. Wynagradzani z państwowej kasy różnego rodzaju konsultanci zgarniają co miesiąc tłuste pensje. Najhojniej swojego doradcę wynagradza minister finansów Jacek Rostowski. W jego gabinecie pracuje pięć osób, a najwyższa pensja to aż 12 tysięcy złotych. Całkiem nieźle płaci też doradcom szef MSZ Radosław Sikorski. Zarobki w jego gabinecie politycznym wahają się pomiędzy 6,5 a 9,6 tys. złotych.

Co trzeba umieć, żeby zdobyć taką fuchę? Niewiele. Działacz platformerskiej młodzieżówki Michał Klimczak miał 21 lata, gdy dostał w zeszłym roku u ministra Sławomira Nowaka (38 l.) swoją pierwszą pracę. Jedyne, z czego dotychczas był znany, to wulgarny wpis na portalu społecznościowym: „Czarna dziwko, derby blisko” pod adresem piłkarskiego klubu Polonia. Gdy zapytaliśmy wtedy Nowaka o kompetencje młodego doradcy, odparł, że „gabinety to nie są eksperckie miejsca”.

Zwykli urzędnicy nie przepadają za swoimi kolegami z gabinetów politycznych. Bo zwykły urzędnik latami wspina się po szczeblach kariery, żeby dostać awans i podwyżkę. Osoba z gabinetu politycznego automatycznie dostaje wysoką pensję i pozycję w ministerstwie. Dodatkowo, kiedy urzędnik podejmie błędną decyzję, grozi mu nie tylko zwolnienie, ale często odpowiedzialność karna. Członek gabinetu politycznego nie ma tego problemu, bo on przecież tylko doradza.

d4bsuhj

– Ja chętnie bym doradzał za takie pieniądze – nie kryje złości Tomasz Tomaszewski (29 l.) bezrobotny z Dobrego Miasta. Ma znacznie większe doświadczenia, niż doradca Nowaka, ale pracy znaleźć nie może. Tak mu się już życie ułożyło, że nie jest znajomym żadnego ministra...

Resort - Liczba osób w gabinecie politycznym - Najwyższe miesięczne wynagrodzenie:

Ministerstwo Pracy 5 7880,00 zł
Ministerstwo Sprawiedliwości 5 11881,10 zł
MON 3 8790,50 zł
Ministerstwo Zdrowia 3 7880,00 zł
Ministerstwo Cyfryzacji 9 9627,61 zł
MSZ 3 9685,47 zł
MSW 8 7080,00 zł
Ministerstwo Finansów 5 12184,39 zł

Polecamy wydanie internetowe Fakt.pl:
Pitera do Sawickiej: Trzeba go puknąć!

d4bsuhj

[

]( http://praca.wp.pl/zarobki.html )

d4bsuhj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bsuhj
d4bsuhj