Tam znajdziesz zatrudnienie
Kto planuje zatrudnienie nowych pracowników, kto już rozpoczął rekrutacje. Oto najnowsze dane z regionów
Dolnośląskie
W tym roku KGHM planuje zatrudnienie około tysiąca osób. Większość nowych miejsc pracy to stanowiska tzw. ciągu produkcyjnego, głównie w hutach i kopalniach. Zatrudnieni pracownicy zastąpią przede wszystkim osoby, które odchodzą na emerytury.
Z kolei spółka Toyota Motor Manufacturing Poland zamierza zmniejszyć zatrudnienie w fabryce w Wałbrzychu, która produkuje skrzynie biegów i silniki do samochodów. Zakład zakończy w najbliższych tygodniach współpracę z 200 pracownikami tymczasowymi.
Pracę też straci ok. 500 osób z fabryki tajwańskiej firmy TPV, która produkuje telewizory i monitory w Biskupicach Podpornych pod Wrocławiem. Firma zdecydowała się na wygaszenie produkcji.
Analitycy z Wojewódzkiego Urzędu Pracy we Wrocławiu wskazują, że najwięcej ofert będzie dotyczyć robotników budowlanych i gospodarczych oraz branży handlowej. Poszukiwani będą również kierownicy w poszczególnych działach produkcyjnych. Natomiast największe problemy ze znalezieniem pracy mogą mieć pracownicy związani z rolnictwem i ogrodnictwem oraz absolwenci kierunków humanistycznych.
Kujawsko-pomorskie
Przed dwoma tygodniami zostało w Grudziądzu otwarte centrum dystrybucyjne firmy drogeryjnej Rossmann, gdzie zatrudnionych zostało 75 osób, głównie magazynierzy, ale też pracownicy administracji i kadr oraz informatycy. W najbliższym czasie przyjętych do pracy ma zostać jeszcze 25 osób.
W połowie marca spółka JWK Invest z Gdańska otworzy w Grudziądzu Galerię Handlową Alfa, w której znajdzie się 70 różnych placówek handlowych i usługowych. Szacuje się, że do pracy przyjętych zostanie około 500 osób. W mieście powstaje też Zakład Przetwórstwa Ryb firmy Limito z Gdańska, w którym pracę ma znaleźć około 250-300 pracowników.
Nowe miejsca pracy w tym roku powstaną też w Bydgoszczy. Firma Unilever niedawno rozpoczęła rozbudowę zakładu. Firma planuje zatrudnić 100 osób.
Na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, pracę może znaleźć około 1000 osób. M.in. firma produkująca konstrukcje stalowe Metalbark zatrudni 100 pracowników, firma produkująca opakowania - też 100 pracowników (docelowo 400), a firma wytwarzająca granulaty do wtryskarek "Lifocolor" - 40 osób. Trwają rozmowy w sprawie usytuowania na terenie parku firmy branży elektronicznej, w której miałoby pracować 600 osób.
Władze Inowrocławia szacują, że w ciągu kilkunastu miesięcy w mieście powstanie 1000-1500 nowych miejsc pracy, w tym na terenie otwartych pod koniec 2011 r. trzech stref Inowrocławskiego Obszaru Gospodarczego. Wiosną mają rozpocząć się prace przy budowie galerii handlowej, w której pracować będzie około 600 osób. W powiecie inowrocławskim bezrobocie wynosi 21,8 proc.
Lubelszczyzna
Po około 250 nowych pracowników zamierzają zatrudnić w roku 2012 Kopalnia Węgla Kamiennego Bogdanka oraz PZL-Świdnik z grupy Agusta Westaland na Lubelszczyźnie.
"Do końca 2012 roku planuje się przyjęcie około 250 nowych pracowników" - powiedział PAP rzecznik prasowy Kopalni Bogdanka, Bogdanki Tomasz Zięba - Według planów, docelowo w 2014 r. ma tu pracować łącznie ok. 4,5 tys. osób.”
Zwiększenie zatrudnienia zapowiedziały też władze PZL-Świdnik z grupy AgustaWestland. Zarząd fabryki potwierdził zamiary zatrudnienia 250 nowych pracowników. Rekrutacja będzie realizowana w kilku etapach, szczególnie na stanowiska wymagające kandydatów o wyższych umiejętnościach i kwalifikacjach, np. w poszukiwaniu inżynierów lub menedżerów z zakresu działalności biznesowej.
Łódzkie
Ponad 700 pracowników poszukiwały w styczniu firmy, które swoje oferty zgłosiły do Powiatowego Urzędu Pracy w Łodzi. Jedna z nich chce zatrudnić 100 niepełnosprawnych do sprzątania biur, hal produkcyjnych czy magazynów.
Ponad 1200 miejsc pracy mają w najbliższych latach utworzyć firmy, które zainwestują w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Najwięcej nowych miejsc pracy ma powstać w Indesit Company, który w nowych fabrykach okapów kuchennych i komponentów plastikowych w Łodzi, chce zatrudnić ok. 270 osób.
Dwie firmy z branży BPO (Business Process Outsourcing - zlecanie zewnętrznemu dostawcy obsługi wybranych procesów biznesowych) - AMG.lab oraz Ericpol chcą zatrudnić w sumie, co najmniej 250 osób.
Pracę w Łodzi dla kilkuset osób zapowiada największe centrum finansowo-księgowe w regionie łódzkim - Infosys BPO Poland. Ponadto ponad 300 osób będzie mogło - do końca 2012 roku - znaleźć pracę w największym centrum finansowo-księgowym w regionie łódzkim - Infosys BPO Poland.
Małopolskie
Zatrudnienie w krakowskich firmach outsourcingowych, czyli zajmujących się obsługą procesów biznesowych, wzrośnie o mniej więcej 25 proc. do końca 2012 r. - oceniają przedstawiciele tych firm. Oznacza to, że firmy te mogą zatrudnić nawet 6 tys. pracowników.
Międzynarodowe firmy outsourcingowe w Krakowie z roku na rok poszerzają działalność o nowe obszary usług, korzystając z dostępności młodej kadry o wysokich kwalifikacjach. Największe z tych firm zwiększają rocznie zatrudnienie o 400-500 osób. Działy zajmujące się obsługą finansową poszukują pracowników z umiejętnościami finansowymi i księgowymi, a działy sektora IT: informatyków i programistów.
Jeszcze pod koniec 2011 r. Capita, największa firma outsourcingowa w Wielkiej Brytanii, zapowiedziała utworzenie 450 miejsc pracy w Krakowie. W tym roku ma rozpocząć działalność centrum wsparcia firmy Cisco, jednej z największych firm informatycznych na świecie. Firma rozpoczęła już rekrutację, ale na razie nie podaje, ilu pracowników zatrudni.
W Krakowie zapowiedział uruchomienie swojego centrum finansowego czołowy producent piwa na świecie, holenderski Heineken. Pracę ma znaleźć kilkaset osób. Nowych pracowników zamierza przyjąć do pracy także amerykańska firma State Street Services, zaliczana do czołowych dostawców usług finansowych dla inwestorów instytucjonalnych. Pracodawcy oczekują od pracowników bardzo dobrej znajomość języków obcych.
Mazowsze
Pracodawcy na Mazowszu poszukują głównie pracowników fizycznych, ale pracownicy biurowi mogą liczyć na pracę w ramach staży dofinansowywanych ze środków urzędów pracy.
Wzrost zainteresowania pracownikami jest różny w zależności od regionu województwa. W samej Warszawie poszukiwani są pracownicy fizyczni, sprzedawcy, kasjerzy, kierowcy, magazynierzy, mechanicy, pracownicy branży gastronomicznej, księgowi, przedstawiciele handlowi, telemarketerzy, przedstawiciele różnych zawodów technicznych od serwisantów przez konserwatorów obiektów, osoby sprzątające, doradcy finansowi - oceniła kierowniczka działu marketingu w Urzędzie Pracy m.st. Warszawy Urszula Murawska.
W Powiatowym Urzędzie Pracy (PUP) w Grójcu w styczniu i lutym br. złożono 241 ofert, czyli o 37 mniej niż rok wcześniej. Najczęściej poszukiwanymi byli pracownicy fizyczni, do wyjątków należały oferty np. dla sekretarek.
W połowie ubiegłego tygodnia PUP w Sochaczewie miał tylko 15 ofert pracy. Siedem z nich zostało zamieszczonych w ostatnim tygodniu, w dwóch przypadkach (inżynier i sekretarka) nie była to propozycja pracy fizycznej. Urząd w Garwolinie dysponował dziewięcioma ofertami, wyłącznie dla pracowników fizycznych, z czego pięć dodano w ciągu ostatnich siedmiu dni.
W Węgrowie, liczącym 13 tysięcy mieszkańców powiatowym mieście 80 km na wschód od Warszawy, spośród aktualnych jeszcze propozycji tylko trzy dotyczyły pracowników umysłowych, np. regionalnego doradcy klienta biznesowego dla jednej z sieci komórkowych. "W ostatnich dwóch miesiącach nie zaobserwowaliśmy znaczących zmian na lokalnym rynku pracy. Liczba zgłoszonych ofert pracy w grudniu 2011r. wynosiła 43, natomiast w styczniu 2012 r. - 45. Dane za luty będą dostępne w marcu" - wyjaśniła Katarzyna Ojdana, pośrednik pracy w PUP w Węgrowie.
W ocenie zastępcy dyrektora PUP w Płońsku Piotra Skierkowskiego 22 lutego br. liczba ofert pracy w tamtejszym urzędzie wynosiła 119 i była wyraźnie większa niż rok wcześniej. Najczęściej proponowane stanowiska to: sprzedawca, przedstawiciel handlowy, magazynier, kierowca, ślusarz-spawacz, pakowacz, pracownik restauracji. Rzadziej spotykane są propozycje pracy dla pracowników biurowych.
Pośrednik pracy w Sokołowie Podlaskim Rafał Adaśko obliczył, że w pierwszych dwóch miesiącach 2012 r. do Urzędu wpłynęło 99 ofert pracy dotyczących 208 stanowisk. Wśród tegorocznych ofert dominują propozycje dla robotników gospodarczych (101) i pracowników biurowych (42). Poszukiwanych było siedmiu sprzedawców, sześciu nauczycieli i czterech mechaników. Opolskie
300 osób w tym roku, a docelowo nawet 1000, może zatrudnić powstająca w Opolskiej Podstrefie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej niemiecka firma IFM Ecolink. O zatrudnieniu 200 osób z Opola i okolic mówi też inwestor budujący fabrykę Pasta Food, a kolejnych stu - firma Capgemini.
IFM Ecolink produkuje czujniki i systemy sterowania, ma ruszyć w połowie 2012 roku. Pasta Food będzie robić mrożone lasagne i dania z makaronu, ma być gotowa w 2013 r. Capgemini to zakład świadczący usługi consultingowe, zajmujący się doradztwem technicznym, doradztwem biznesowym czy wdrażaniem systemów informatycznych.
Nabór pracowników do IFM Ecolink trwa od 2 miesięcy. Poszukiwane są głównie kobiety bez wymagań wieku czy wykształcenia. Rekrutowani są chętni z Opola i okolic, ale też z pobliskich powiatów - brzeskiego czy namysłowskiego.
Budowa Pasta Food ruszy w tym roku. Francusko-belgijski inwestor, spółka The Pasta Ford Company zamierza zatrudnić na początek 50 pracowników, a docelowo 150-200. W Capgemini w sumie może potrzebować ok. 100 pracowników w Opolu.
W Tułowicach w powiecie nyskim ok. 200 nowych miejsc pracy utworzyła koreańska firma Neo Plus Technology produkująca elementy do telewizorów. "Nabór odbywał się w kilku podejściach, po 20-30 osób" - poinformował PAP Paweł Bołdak z wydziału pośrednictwa pracy nyskiego Powiatowego Urzędu Pracy. - "Teraz szukamy kolejnej 30-tki. Chodzi głównie o kobiety, które mogą pracować przy taśmie, oklejaniu elementów plastikowych czy pakowaniu". Firma w sumie planuje zatrudnić od 1200 do 1400 osób pracujących na trzy zmiany.
Jesienią ub. roku nowo otwarta Castorama w Nysie przyjęła łącznie prawie 100 osób. Docelowo, na terenie budowanego centrum handlowego, do którego przynależy Castorama, ma powstać też market spożywczy. Centrum ma zatrudniać w sumie prawie 300 osób. Od marca tego roku PUP w Nysie ma prowadzić nabór do innej firmy, Vasco Door, która będzie produkować drzwi i ościeżnice. Na początek chce zatrudnić 50 osób, później nawet 150. Będą to głównie stolarze i operatorzy maszyn stolarskich.
Pomorskie
Kilkaset miejsc pracy może powstać w tym roku w Gdańsku w branży usług finansowych i księgowych. Ta dziedzina gospodarki od kilku lat dynamicznie rozwija się w Trójmieście. Funkcjonuje tu ok. 30 centrów obsługi biznesu.
"Jest szansa, że w tym roku ogłosimy powstanie 2-3 projektów z zakresu BPO (Business Process Outsourcing). Każda z tych firm może zatrudnić od 100 do 250 osób" - powiedział prezes Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego, Alan Aleksandrowicz.
Kilka dni temu o planach utworzenia nowego centrum obsługi finansowej w Gdańsku poinformowała na swojej stronie internetowej fińska firma Mets" Group. Praca ma być dla ok. 100 osób.
Ożywieniu na rynku pracy w Pomorskiem mogą pomóc współorganizowane w Gdańsku mistrzostwa Europy w piłce nożnej. "W związku z Euro 2012 liczymy na ok. osiem tysięcy sezonowych miejsc prac w takich w takich miejscach jak np. hotelarstwo, gastronomia, stacje benzynowe. Mogłoby to obniżyć stopę bezrobocia w regionie o 1 punkt procentowy" - powiedział PAP dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Tadeusz Adamejtis.
Grupa Lotos w I półroczu tego roku nie zamierza nikogo zatrudniać - wynika to z ogólnego planu oszczędnościowego tego koncernu paliwowego na wypadek kryzysu.
W Gdańskiej Stoczni Remontowej (GSR)od kilku lat zatrudnienie utrzymuje się na podobnym poziomie tj. ok. 1,5 tys. osób - i nie potrzebuje nowych rąk do pracy.
Prawie 500 osób - głównie spawaczy, monterów kadłubów i rurociągów - chce zatrudnić natomiast Stocznia Crist, która w 2010 r. kupiła najważniejszą część majątku Stoczni Gdynia tj. suchy dok wraz z suwnicą i przylegającymi do niej terenami.
Podkarpackie
Liczba ofert zatrudnienia dostępnych w urzędach pracy na Podkarpaciu w styczniu br. wyniosła ponad 2,3 tys. Oprócz tych ofert osoby bez pracy mogą liczyć na znalezienie zatrudnienia w firmach działających w dwóch strefach ekonomicznych.
Najwięcej miejsc pracy w regionie będą tworzyć firmy, które inwestują w podkarpackich specjalnych strefach ekonomicznych w: Mielcu i Tarnobrzegu.
Jak powiedział PAP dyrektor mieleckiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu Mariusz Błędowski, w ub. Roku ze Specjalnej Strefie Ekonomicznej Euro-Park wydano 18 zezwoleń, a Inwestorzy zadeklarowali utworzenie ponad 380 miejsc pracy. "Jednak dane dotyczące miejsc pracy są zaniżone. Przedsiębiorcy zawsze deklarują mniejsze zatrudnienie, a w rzeczywistości pracę znajduje o wiele więcej osób" - dodał. Błędowski zastrzegł jednak, że nowe miejsca pracy powstają w perspektywie 2-3 lat od otrzymania przez firmę zezwolenia.
Wśród firm, które w ub.r. otrzymały zezwolenia na działalność w mieleckiej SSE, jest m.in. spółka Elmat, która za ponad 21,5 mln zł wybuduje budynek produkcyjno-laboratoryjny. Dzięki inwestycji pracę znajdzie ok. 20 osób. Z kolei firma McBraida Polska wybuduje zakład, w którym produkowane będą elementy do silników lotniczych. Firma zatrudni co najmniej 20 osób. Również w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej osoby bezrobotne będą mogły znaleźć pracę. We wrześniu Pilkington zamierza uruchomić pierwszą linię produkcyjną szyb samochodowych w zakładzie w Chmielowie. Dzięki tej inwestycji pracę w sumie znajdzie ok. 500 osób. Zatrudnianie będzie odbywać się jednak etapami, wraz z uruchamianiem poszczególnych linii produkcyjnych.
Podlaskie
W Podlaskiem rośnie bezrobocie - wynika z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku. Są jednak firmy, które planują zatrudniać nowych pracowników, mają jednak często kłopoty ze znalezieniem wykwalifikowanej kadry.
Tysiąc osób zamierza zatrudnić w 2012 r. firma Pronar z Narwi. Także około tysiąca pracowników mają łącznie zatrudnić mikro-, małe i średnie firmy, które korzystają z unijnych dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.
Firma Pronar, która produkuje ciągniki i maszyny rolnicze, poszukuje pracowników do kilku swoich zakładów. Duża skala zatrudnienia, jaką planuje firma, należy w regionie do wyjątków. Najwięcej, bo 600 osób, ma znaleźć do końca roku pracę w nowym zakładzie w Siemiatyczach. Poszukiwani są inżynierowie, handlowcy, wykwalifikowani robotnicy. Na razie jednak kandydaci nie spełniają oczekiwań.
Małe i średnie firmy, które korzystają z unijnych dotacji w regionie, zapowiadają różną skalę zatrudnienia. Np. firma Padma Art, która ma zakład na terenie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, ma zatrudnić ok. 50 osób.
Również 50 osób znajdzie zatrudnienie w nowym tartaku w Koszkach w gminie Orla - zapowiedziała firma Swedspan, należąca do koncernu IKEA. Poszukiwani są głównie pracownicy fizyczni.
Pracowników szuka także firma KAN z Kleosina, produkująca kompleksowe systemy do budowy instalacji wodnych i centralnego ogrzewania. Zatrudni 17 pracowników, np. przedstawicieli handlowych na rynki południowej Europy, doradców technicznych na te kraje, technologów-konstruktorów, ale też operatorów tokarek sterowanych numerycznie, ślusarzy i monterów.
Fachowców, operatorów obrabiarek cyfrowych poszukuje obecnie białostocka firma Promotech. Nie szuka jednak wielu pracowników. Firma zatrudnia po 2-3 osoby w miesiącu.
Śląskie
Przyjęcia nowych pracowników planują w śląskie kopalnie, z których każdego roku na emerytury odchodzi kilka tysięcy osób. Deklarują przyjęcie ponad 7,5 tys. osób.
Spółki węglowe z reguły przyjmują pracowników w miejsce odchodzących, choć np. największa górnicza firma - Kompania Węglowa - deklaruje przyjęcie mniej więcej 5,6 tys. osób, podczas gdy na emerytury przejdzie blisko 4 tys. pracowników.
Prywatna kopalnia Silesia, która uruchamia nowe ściany wydobywcze, chce przyjąć do pracy ponad 430 osób.
Kopalnie potrzebują zarówno absolwentów techników o specjalnościach: technik górnictwa podziemnego, technik elektryk górnictwa podziemnego, technik mechanik górnictwa podziemnego, technik mechatronik, jak również absolwentów szkół zawodowych w zawodach górnik, elektryk i ślusarz.
Nowe miejsca pracy powstają także w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (KSSE), która co roku pozyskuje koło 20 nowych projektów inwestycyjnych wartych ponad 1 mld zł. Połowa nowych projektów to przedsięwzięcia w branży motoryzacyjnej. Świętokrzyskie
W 2012 r. w Świętokrzyskiem najwięcej ofert pracy szykują handlowcy - tysiąc osób ma znaleźć pracę w Galerii Korona Kielce. Kilku inwestorów planuje zatrudnić 20-50 pracowników w innych branżach. Niektórzy pracodawcy zgłosili zamiar zwolnień grupowych.
W Galerii Korona Kielce, która zostanie otwarta 16 maja, na blisko 37 tys. m kw. powstanie ok. 160 lokali handlowo-usługowych. Z informacji na stronie internetowej galerii wynika, że łącznie powstanie tam około tysiąc nowych miejsc pracy. Niektórzy z najemców lokali już rozpoczęli proces rekrutacji. Poszukują sprzedawców, kucharzy, kelnerów, doradców, farmaceutów, menedżerów. Oferty można znaleźć na stronie internetowej galerii.
Mieszkańcy Starachowic będą mogli znaleźć zatrudnienie w budowanej Galerii Kamienna, a Skarżyska-Kamiennej - w rozbudowywanym Centrum Handlowym Hermes.
Na wrzesień spółka Weiss planuje otwarcie w Ostrowcu Świętokrzyskim zakładu produkcji urządzeń do wytwarzania energii cieplnej z biomasy. Pracę przy produkcji znajdzie ok. 50 osób - spawacze i składacze.
Fluid S.A. buduje w Sędziszowie Zakład Odzysku Energii, który ma zostać uruchomiony w połowie września. Według dyrektora Piotra Szeremety pracę tam znajdzie ponad 20 osób. Jak wynika z danych urzędu, w 2011 r. pracodawcy z województwa świętokrzyskiego poszukiwali głównie sprzedawców i pracowników usług, robotników przemysłowych i rzemieślników oraz pracowników biurowych. Zdaniem dyrektora, ta tendencja utrzymuje się na lokalnym rynku pracy od kilku lat - dlatego w 2012 r. spodziewane jest zapotrzebowanie na pracowników tych samych dziedzin.
Kilku pracodawców zgłosiło zamiar zwolnień grupowych. Syndyk masy upadłościowej Chłodni Kieleckich zgłosił zamiar zwolnienia 95 osób, likwidowany PKS w Końskich - ok. 100 osób, PKS we Włoszczowie - 43 osoby, a PKS w Jędrzejowie - 15 osób. Skarżyska firma Bumar Amunicja zgłosiła zamiar zwolnienia 80 osób.
Wielkopolskie
Szanse na znalezienie pracy mają tu wykwalifikowani spawacze, ślusarze i elektromonterzy. Wśród koncernów działających w woj. wielkopolskim tylko Bridgestone ogłosił, że zatrudni w tym roku ponad sto osób.
Pozostałe koncerny z działające w regionie nie zwiększą zatrudnienia albo na razie nie chcą informować czy zatrudnią dodatkowych pracowników.
Poznański zakład Bridgestone kończy inwestycje, która zwiększy do prawie 30 tys. sztuk opon dziennie moce produkcyjne fabryki. W związku z tą inwestycją, od połowy 2011 r. do końca 2013 r. pracę w firmie znajdzie dodatkowo 200 osób, z tego większość w 2012.
Wiceprezes poznańskiej firmy Modertrans Jarosław Bakinowski, powiedział PAP, że jego firma nie ma na razie planów zatrudnienia, ale jak wygra "duży kontrakt na dostawę tramwajów, to ta sytuacja może się zmienić".
Zatrudniania większej liczby pracowników nie planuje Philips w Pile, Kompania Piwowarska z Poznania czy producent autobusów Solaris z podpoznańskiego Bolechowa. Natomiast Samsung z Wronek i Volkswagen Poznań nie chcą informować o planach zatrudnienia.
W Poznaniu i okolicach poszukiwani są elektromonterzy, jedna firma potrzebuje 10 doradców finansowych, inna zgłasza zapotrzebowanie na 20 doradców do spraw sprzedaży. Firma H. Cegielski - Poznań informowała o poszukiwaniu pięciu monterów.
Pracę chce też dać np. Europejskie Konsorcjum Kolejowe Wagon w Ostrowie Wlkp., które planuje zatrudnić 100 ślusarzy i spawaczy oraz firma Promedica w Ostrowie Wlkp. - oferuje pracę 50 opiekunom starszych osób.
Inne ostrowskie przedsiębiorstwo Stalmakon potrzebuje 50 ślusarzy i spawaczy. Firma Tombud w Krotoszynie poszukuje specjalistów obróbki metali metodą skrawania i obróbki drewna.
Kopalnia Węgla Brunatnego Konin w Kleczewie przyjmie w br. 80 osób - poinformowała rzeczniczka spółki Ewa Galantkiewicz. Według dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Koninie Wiesławy Matusiak poza kopalnią planuje się pojedyncze przyjęcia do pracy.
Po kilkadziesiąt osób chcą zatrudnić w Kaliszu: spółka Pratt & Whitney (firma lotnicza) i Novamedia (spółka informatyczna). Zdaniem starosty ostrowskiego Pawła Rajskiego największe możliwości znalezienia pracy mają wykwalifikowani spawacze.
Zachodniopomorskie
Niewiele firm z województwa zachodniopomorskiego planuje zwiększenie zatrudnienia w tym roku. W badaniu przeprowadzonym przez Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie tworzenie nowych miejsc pracy zadeklarowało tylko 13,9 proc. ankietowanych firm.
Do firm, które deklarują zwiększenie zatrudnienia należy spółka Kabel-Technik-Polska z Czaplinka, produkująca wiązki kabli wykorzystywanych w przemyśle samochodowym, kolejowym, telekomunikacyjnym i energetycznym. W październiku 2011 r. firma rozpoczęła budowę nowego zakładu w Drawsku Pomorskim, gdzie zamierza zatrudnić co najmniej 200 osób. Inwestycja ma być zakończona we wrześniu br.
260 osób w nowym centrum logistyczno-transportowym zamierza zatrudnić działająca w Goleniowskim Parku Przemysłowym firma Rhenus Contract Logistics SA.
150 nowych miejsc pracy zamierza w ciągu dwóch najbliższych lat utworzyć firma KK-Electronic Polska, która wspólnie z Siemens Wind Power planuje w Szczecinie budowę stacji testów systemów sterowania elektrowni wiatrowych.
Kilkudziesięciu informatyków powinno znaleźć pracę w szczecińskim oddziale firmy Tieto Poland, integratora i producenta oprogramowania. Rekrutacja- jak poinformowała spółka - już się rozpoczęła. Firma szuka m.in. inżynierów oprogramowania, architektów systemów IT i testerów.
Opracowała JK