Tauron podwaja zużycie mułów węglowych i myśli o ich zgazowaniu
Grupa Tauron podwoi w tym roku ilość zużywanych w swoich elektrowniach mułów węglowych, a w ciągu kolejnych dwóch lat chce zwiększyć ich wykorzystanie do ponad 600 tys. ton rocznie. Spółka analizuje też możliwości przyszłego zgazowania tego typu odpadów węglowych.
Plany w tym zakresie grupa przedstawiła podczas środowego wyjazdowego posiedzenia sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa. Posłowie spotkali się w należącej do spółki Tauron Wytwarzanie Elektrowni Łaziska w Łaziskach Górnych.
Muły węglowe oraz tzw. flotokoncentraty to węgiel najniższej jakości, będący faktycznie odpadem z produkcji lepszych gatunków. Spalanie mułów w indywidualnych paleniskach to jedna z istotnych przyczyn smogu.
Wiceprezes grupy Tauron Jarosław Broda zastrzegł w środę, że kopalnie z grupy Tauron nie oferują mułów odbiorcom indywidualnym, chcą natomiast w jak najlepszy sposób zagospodarować tego typu odpady, by nie szkodziły środowisku. Stąd działania służące zwiększeniu spalania mułów w należących do grupy elektrowniach.
"Już w tym roku, dzięki remontowi instalacji w jednej z elektrowni, zwiększymy zużycie mułów w naszych elektrowniach o prawie 100 proc., do ponad 300 tys. ton. W kolejnym roku, a maksymalnie w ciągu dwóch lat, planujemy zwiększyć poziom zużycia mułów do ponad 600 tys. ton, spalając je w istniejących instalacjach" - poinformował wiceprezes.
"To z jednej strony będzie powodowało obniżenie kosztów środowiskowych, które ponosimy, z drugiej będzie to dodatkowe paliwo dla naszych bloków" - dodał Broda, zapewniając, że w kilkuletniej perspektywie możliwe jest zagospodarowanie w ten sposób wszystkich wytwarzanych w kopalniach grupy mułów, czyli ok. 700 tys. ton rocznie.
Tauron myśli też o innowacyjnych rozwiązaniach, pozwalających w bezpieczny dla środowiska sposób wykorzystać muły węglowe w przyszłości.
"W perspektywie średnio i długoterminowej, mając na uwadze regulacje unijne oraz kwestie CO2, prowadzimy prace nad tym, żeby wykorzystać muły w procesie zgazowania. To są prace badawczo-rozwojowe. Na koniec tego roku powinniśmy mieć bardziej konkretną odpowiedź, przy jakich parametrach technologicznych i ekonomicznych będzie można zgazowanie wykorzystać" - powiedział Broda.
Gdyby udało się uruchomić opłacalny ekonomicznie proces zgazowania mułów na większą skalę, w ten sposób można byłoby zagospodarować nie tylko odpady węglowe z kopalń grupy Tauron, ale także innych spółek węglowych.
Wiceprezes zastrzegł, że prac badawczych w zakresie potencjalnego zgazowania mułów węglowych nie należy łączyć z badaniami dotyczącymi zgazowania węgla na potrzeby przemysłu chemicznego - taki projekt Tauron i Grupa Azoty rozważają obecnie w Kędzierzynie-Koźlu.
"W zastosowaniu zgazowania do celów energetycznych chodzi o wstrzykiwanie tego gazu wytworzonego w procesie do kotła, natomiast w Kędzierzynie ma to być gaz syntezowy do produkcji produktów chemicznych, np. amoniaku" - powiedział Broda.
Przewodniczący sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa pos. Marek Suski (PiS) uznał badania dotyczące zgazowania mułów za ciekawe i warte kontynuacji. "Usłyszeliśmy, że są ciekawe plany zagospodarowania mułów, z którymi do tej pory były problemy. Świadczy to o tym, że innowacyjna gospodarka również w grupie Tauron jest realizowana, co cieszy i napawa optymizmem na przyszłość" - skomentował poseł.
Obecne prace analityczne dotyczą oceny możliwości stosowania mułów węglowych w reaktorach zgazowania i następnie wykorzystania gazu procesowego jako paliwa wspomagającego w istniejących blokach. W przygotowaniu jest studium wykonalności dotyczące produkcji gazu surowego dla bloku energetycznego w oparciu o technologie zgazowania zintegrowane z istniejącym blokiem energetycznym.
Rozważana jest również technologia polegająca na wytworzeniu paliwa zawiesinowego z mułów węglowych oraz dostosowaniu pyłowych kotłów węglowych w energetyce do spalania takiego paliwa. Poszukiwanie technologii zagospodarowania mułów węglowych w oparciu o zawiesiny wodne oraz wodno-olejowe Tauron realizuje wspólnie z Politechniką Śląską. Analizy wskazują, że jednostkowy koszt paliwa zawiesinowego wytworzonego z odpadowych mułów jest niższy od innych paliw ciekłych.