Trwa ładowanie...
d1xzgwb
d1xzgwb
Dom Maklerski BZ WBK
Gospodarka

Trzy wiedźmy zamarzły.

Dzisiejsza sesja miała przebiegać pod znakiem wygaśnięcia serii grudniowej kontraktów terminowych. Niewątpliwie zdarzało się w historii, że dni te obfitowały w dużą zmienność i nerwowość, szczególnie w ostatniej godzinie notowań. Dziś tych emocji nieco nam brakowało.
Share
d1xzgwb

Przyczyną mogło być to, że znaczna ilość otwartych pozycji została zamknięta już w dniach poprzednich. Po otwarciu sesji zbliżonym do wczorajszego zakończenia cały dzień poruszaliśmy się w rytm notowań europejskich indeksów, a zmienność na WIG-u20 wyniosła ok. 20 pkt. Ostatnia godzina notowań wniosła nieco ożywienia w notowaniach, wzrósł wyraźnie obrót, rynek osłabł i jednocześnie wzrosła do blisko 40 pkt. baza między indeksem a kolejną serią kontraktów co umożliwiło zapewne otwieranie pozycji arbitrażowych.

WIG20 zamknął się 2322,64 pkt. (-0,35%), WIG 39399,52 (-0,39%), mWIG40 2351,95 (-0,57%) a sWIG80 11008,64 (-0,02%). Obrót wyniósł ok. 2,5mld złotych, a największy był na akcjach PEKAO – ponad 400 mln zł.

Wśród spółek z WIG20 dobrze prezentowały się : GTC (+3,96%), CEZ (+2,47%), PKO BP (+2,18%), TVN (+1,85%), PGNiG (+1,30%). Najsłabiej zachowywały się w tym segmencie akcje PEKAO (-2,34%), Polimex Mostostal (-2,13%), Asseco Polska (-2,02%) i PKN (-1,59%). W segmencie małych i średnich spółek bardzo silny wzrost pokazały: Action (+8,22%), Ecard (+6,15%), Optopol (+8,09%) i Techmex (+6,71%), którego akcjonariusze uwierzyli, że jest szansa uratowania spółki przed likwidacją, zaś do najsłabiej zachowujących się należały Mostostal Warszawa (-8,59%), Remak (-7,26%) i ZNTK Łapy (-6,30%).

d1xzgwb

Podczas dzisiejszej sesji obserwowaliśmy bardzo leniwy handel, dopiero ostatnia godzina wniosła ożywienie, a działo się to wszystko nieco powyżej dołka na 2309 pkt. Z punktu widzenia analizy technicznej mieliśmy w ostatnich kilku dniach do czynienia z próbą odrabiania strat sprzed tygodnia, lecz słabe zakończenie nie może napawać optymizmem giełdowych byków. Pytanie podstawowe jakie się nasuwa to na ile na słabość rynku wpłynęło wygaśnięcie kontraktów terminowych, bo dominacja zleceń tzw koszykowych w ostatnich dniach wydaje się miażdżąca i na ile może to wpływać na notowania w przyszłym tygodniu.

Jacek Siera
Makler DM BZ WBK

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d1xzgwb

Podziel się opinią

Share
d1xzgwb
d1xzgwb