Trwa ładowanie...
d2d3o5o
tusk

Tusk: w 2015 r. janosikowe w obecnym kształcie przestanie istnieć

W 2015 r. w budżecie trzeba będzie znaleźć środki na wyrównania dla tych, którzy stracą na zmianie systemu janosikowego; dzisiejszy system janosikowego jest przestarzały - oświadczył w poniedziałek w Siemianowicach Śląskich premier Donald Tusk.
Share
Tusk: w 2015 r. janosikowe w obecnym kształcie przestanie istnieć
Źródło: WP.PL, Fot: Przemysław Jach
d2d3o5o

Jak mówił dziennikarzom szef rządu, "z całą pewnością dzisiejszy mechanizm janosikowego jest przestarzały i nie odpowiada rzeczywistości". - Jestem przekonany, że w 2015 r. janosikowe w tym kształcie przestanie istnieć - dodał.

Tusk oświadczył, że nad zmianami w janosikowym będą pracować ministrowie: finansów Jacek Rostowski, administracji i cyfryzacji Michał Boni oraz szef kancelarii premiera Jacek Cichocki.

- Będziemy szukali takiego sposobu, aby zminimalizować zagrożenie dla słabszych, czyli znaleźć w 2015 r. środki w budżecie, żeby wyrównać im straty, ale jednocześnie odciążyć od janosikowego takie podmioty, jak niektóre miasta śląskie, Warszawa czy Mazowsze - mówił Tusk.

d2d3o5o

Jak dodał, w całej sprawie chodzi o wielkie pieniądze. - Na przykład ponad 2 mld zł musielibyśmy dać z budżetu, żeby wyrównać wszystkim straty, gdybyśmy wszystkich zwolnili z płacenia janosikowego. To są za duże pieniądze, żeby dziś ot tak zapowiedzieć zwolnienie wszystkich z płacenia - powiedział szef rządu.

Janosikowe to system subwencji, w ramach którego bogatsze samorządy przekazują biedniejszym część swoich dochodów. Janosikowe to przede wszystkim problem Warszawy i Mazowsza. Według władz tego regionu, jeżeli województwo będzie musiało zapłacić pozostałe raty janosikowego, na koniec roku zabraknie pieniędzy na wszystkie inne płatności. Mazowsze musi zaciągać kredyty na kolejne raty janosikowego, ale doszło już do kresu możliwości dalszego zadłużania się - argumentuje samorząd województwa.

d2d3o5o

Podziel się opinią

Share
d2d3o5o
d2d3o5o