Tutaj 150 seniorów dostanie ponad 6 tys. zł emerytury. Czemu aż tyle?
ZUS od lat wypłaca specjalne świadczenia osobom powyżej 100 roku życia. Jak przekazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych dla osób, które setne urodziny obchodziły po 29 lutego br. świadczenie honorowe wynosi 6246,13 zł.
Świadczenie honorowe to specjalny dodatek, który jest wypłacany bez względu na to, czy stulatek otrzymuje już emeryturę, rentę lub inne świadczenie.
Szczeciński oddział ZUS wypłaca 104 świadczenia honorowe, koszalińska placówka przekazuje ich 46. Beneficjentami są głównie kobiety. Do nich trafia 135 świadczeń na 150 wypłacanych w województwie. Najstarszy beneficjent ma 110 lat.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W co inwestuje Sebastian Kulczyk? Szczera rozmowa z prezesem KI Dawidem Jakubowiczem w Biznes Klasie
Specjalne świadczenie od ZUS
Wysokość dodatkowej honorowej emerytury jest różna. Zależy od tzw. kwoty bazowej obowiązującej w dniu ukończenia 100 lat. Kwota bazowa, która jest podstawą wyliczenia emerytury honorowej, stanowi 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni, pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne.
Osoby, które pobierają emeryturę lub rentę z ZUS nie składają wniosku o to świadczenie. Gdy skończą sto lat przyznawane jest ono z urzędu przez prezesa ZUS. Wniosek muszą złożyć stulatkowie, którzy dotychczas nie pobierali żadnego świadczenia z ZUS.
- Dotyczy to najczęściej kobiet, które zrezygnowały z pracy, by zająć się dziećmi. Wniosek o świadczenie honorowe można dostarczyć do najbliższej placówki ZUS - regionalny rzecznik ZUS woj. zachodniopomorskiego Karol Jagielski.
Dodał, że ZUS nie jest jedyną instytucją, która wypłaca dodatkowe pieniądze osobom po ukończeniu 100 lat. Wypłaty realizują też KRUS i resortowe zakłady emerytalne: MSWiA oraz MON.
Idą zmiany w świadczeniu honorowym
Świadczenie honorowe przysługuje na mocy decyzji Prezesa Rady Ministrów z 1972 r. Rząd chce, aby rozwiązanie to było uregulowane ustawowo.
Jak pisali dziennikarze money.pl, 12 lutego zostały opublikowane założenia do ustawy o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia. Przede wszystkim mają zniknąć ewentualne w wątpliwości co do podstawy prawnej czy ryzyka dotyczące sytuacji prawnej osób, które otrzymują taką "honorową emeryturę". Świadczenie będzie przysługiwać na dotychczasowych zasadach niezależnie od prawa do świadczenia emerytalno-rentowego.
Świadczenie honorowe będzie trafiać do tych stulatków, którzy w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego miesiąc jego wypłaty mają prawo do świadczenia o charakterze emerytalno-rentowym. Prawo to będzie przyznawane z urzędu, czyli nie będzie konieczności składania wniosków.