Trwa ładowanie...

Tysiące chętnych do pracy w policji

Policja szuka chętnych do wstąpienia w szeregi tej formacji. W 2014 roku czeka 5,4 tys. wolnych miejsc. Chętnych będzie prawdopodobnie o wiele więcej, ale przez ciężkie postępowanie kwalifikacyjne przejdą tylko nieliczni.

Share
Tysiące chętnych do pracy w policjiŹródło: PAP/Wojciech Pacewicz
dlv286l

Pierwszy nabór kandydatów odbył się już w styczniu, a limit przyjęć wyniósł 480. Termin kolejnego naboru mija 1 kwietnia, a tym razem na chętnych czeka 1000 wakatów. Do końca roku policja planuje przeprowadzenie jeszcze czterech rekrutacji: w czerwcu, sierpniu, październiku i grudniu.

Procedura naboru

Pierwszym krokiem na drodze do pracy w policji jest oczywiście złożenie niezbędnych dokumentów aplikacyjnych. - Od dwóch lat prowadzimy rekrutację elektroniczną, każdy kto chce przystąpić do procesu rekrutacji musi wysłać maila, a w treści podać wyłącznie imię i nazwisko, nr tel. kontaktowego oraz adres e-mail. Zgodnie z kolejnością zgłoszeń kandydatowi zostanie przypisany odpowiedni numer interesanta, na podstawie którego zostanie wskazany telefonicznie lub drogą e-mailową termin złożenia dokumentów – mówi sierż. sztab. Michał Sienkiewicz z Zespołu Prasowego KWP w Gdańsku.

Później złożone dokumenty podlegają szczegółowej weryfikacji. Następnie trzeba się zmierzyć z testami: wiedzy, sprawności fizycznej i psychologicznym. Wszystkie osiągnięcia są skrupulatnie odnotowanie i oceniane według ogólnie przyjętej punktacji. Nikogo nie ominie też indywidualna rozmowa kwalifikacyjna, ankieta bezpieczeństwa osobowego oraz wizyta przed komisją lekarską.

dlv286l

Idealny kandydat – sprawny i wykształcony

Praca w policji wiąże się z wielką odpowiedzialnością. Funkcjonariusze dbają przecież o bezpieczeństwo obywateli oraz utrzymanie porządku publicznego. Nie może więc dziwić, że stawiane kandydatom wymagania są bardzo wysokie. Liczy się zarówno głowa, jak i mięśnie. Mile widziane są zwłaszcza osoby z wykształceniem wyższym. Najlepiej z dyplomem specjalności przydatnej do pracy w tej formacji np. prawo, administracja czy bezpieczeństwo narodowe. Tacy kandydaci mogą liczyć na najwięcej punktów ( 8pkt.) za preferencje związane z wykształceniem.

Dużą rolę odgrywa też sprawność fizyczna oraz umiejętności w zakresie pierwszej pomocy. Dlatego opłaca się mieć uprawienia: instruktora sportów walki, strzelectwa sportowego, ratownictwa wodnego, nurkowania oraz sportów motorowodnych oraz tytuł ratownika albo ratownika medycznego. Każde z nich to dodatkowe 4 pkt. na liście rankingowej. Pomocne mogą być też uprawienia ratownika wodnego, w dziedzinie nurkowania czy prowadzenia Łodzi motorowej. Z „lądowych” umiejętności można także wspomnieć o dodatkowych punktach za prawo jazdy kategorii A lub C.

Chętnych nie brakuje

Rekrutacja do policji cieszy się w ostatnich latach wielkim zainteresowaniem. Potwierdzają to dane chociażby z Komendy Wojewódzkiej w Gdańsku. Zarówno w tym roku, jak i w ubiegłym lista chętnych jest znacznie dłuższa niż ilość dostępnych miejsc. - Rekrutację w tym roku otworzyliśmy 7 stycznia i w ciągu tylko pierwszej godziny otrzymaliśmy blisko 300 e-maili. W tamtym roku po otrzymaniu około 5 tys. e-maili zamknęliśmy rekrutację, 3,4 tys. osób złożyło dokumenty - mówi sierż. sztab. Michał Sienkiewicz z Zespołu Prasowego KWP w Gdańsku.

Naturalnie nie wszyscy dostąpią zaszczytu służby w policji. Kryteria selekcji są bardzo ostre i nie wszyscy przez rekrutacyjne sito. - Na podstawie dotychczasowych doświadczeń szacujemy, że cały proces rekrutacji (test wiedzy, test sprawności fizycznej, badania psychologiczne, rozmowę kwalifikacyjną, komisję lekarską, ankietę bezpieczeństwa osobowego) zaliczy około 10 proc. osób starających się o przyjęcie do służby – dodaje sierż. sztabowy Sienkiewicz Dla kandydatów najtrudniejszym wyzwaniem jest przejście testu psychologicznego, która badania predyspozycje kandydata do pracy w policji. Z doświadczeń lat wcześniejszych wynika, że około 70 proc. osób odpada na tym etapie.

dlv286l

Zarobki: policjant nie ma źle

Warto także przyjrzeć się wynagrodzeniom oferowanym polskim policjantom. Najniższe uposażenie (stan na czerwiec 2013 r.) przysługuje kursantom. Otrzymują oni kwotę 1361 zł netto oraz zakwaterowanie i wyżywienie na czas kursu.

W momencie podjęcia służby pensja rośnie do 2225 zł. Kolejne szczeble kariery policyjnej także wiążą się z lepszą płacą. Referenci zarabiają 2592 zł, a dzielnicowi i kontrolerzy ruchu 2905 zł. Na ponad 3 tys. zł mogą liczyć detektywi (3145 zł) oraz dyżurni i specjaliści (3644 zł). Jeszcze lepsze zarobki mają osoby zatrudnione na stanowiskach wyższego szczebla. Począwszy od kierowników referatów (3812 zł), przez zastępców naczelników wydziałów (3983 zł) po ekspertów (4548 zł). Najwięksi krezusi to oczywiście ci stojący u szczytu policyjnej hierarchii komendanci powiatowi (6453 zł) i wojewódzcy (8513 zł).

Oferowane stawki są szczególnie atrakcyjne dla młodych ludzi, którzy nie mają łatwej sytuacji na rynku. Zwłaszcza, że do podstawowej wypłaty dochodzą jeszcze chociażby tzw. trzynastka, świadczenia socjalne, nagrody jubileuszowe i różnego rodzaju dodatki. Policjanci otrzymują także zwrot kosztów dojazdu do pracy czy pomoc finansową na wynajem mieszkania w miejscu pełnienia służby.

KK, AS, WP.PL

dlv286l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlv286l
dlv286l