"Ukryte terapie" Jerzego Zięby to zagrożenie dla życia i zdrowia. GIS i lekarze przestrzegają
Zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi - tak Główny Inspektor Sanitarny i prezes Naczelnej Rady Lekarskiej nazywają porady przekazywane w internecie przez Jerzego Ziębę. "Stanowczo podkreślamy, iż informacje te nie są poparte badaniami naukowymi i uznaną wiedzą medyczną" - piszą we wspólnym oświadczeniu.
Jerzy Zięba prezentuje swoje porady zdrowotne przez internet. Nie trzeba nawet bardzo szukać. Filmiki z wystąpieniami Zięby można znaleźć na Youtube, na Facebooku działają grupy, gdzie użytkownicy dzielą się materiałami jego autorstwa. Youtube niby pod koniec stycznia zamknął jego kanał, ale filmiki znów się dostępne. Zięba jeździ z wykładami po całej Polsce ma też zadeklarowanych zwolenników.
Tyle że lekarze od dawna wskazują, że jego opinie nijak się mają do wiedzy medycznej. Zięba zasłynął m.in. jako przeciwnik szczepionek i propagator leczenia raka witaminą C. Ostatnio natomiast chętnie wypowiada się o sposobach na wyleczenie zakażenia koronawirusem. Cudownym lekiem ma być - a jakże witamina C - oraz dożylne podawanie perhydrolu, czyli 35-proc. roztworu nadtlenku wodoru. To substancja o właściwościach żrących.
- Rekomendujemy zachowanie szczególnej ostrożności i zdrowego rozsądku w korzystaniu z dostępnych w Internecie informacji, często przekłamanych lub nieprawdziwych, przez co mogących w efekcie spowodować poważny uszczerbek na zdrowiu - piszą w oświadczeniu Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny i Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
Zobacz też: Koronawirus w Polsce? Wiceminister dementuje sensacyjne doniesienia
W oświadczeniu wskazano, że zarówno do GIS, jak i do NIL trafiają liczne pytania dotyczące działalności Zięby.
Zdecydowanie odradzają eksperymentowanie z wszelkiego rodzaju pseudo poradami lub pseudo terapiami, które bezpośrednio mogą zagrozić zdrowiu lub życiu osób je stosujących. "Jest to działanie szczególnie groźne i niebezpieczne" - podkreślają.
W przypadku powrotu z Chin i zaobserwowania u siebie, w ciągu 14 dni, niepokojących objawów takich jak: gorączka, kaszel, duszność należy zgłosić się do szpitala lub oddziału chorób zakaźnych i poinformować o odbytej podróży lub powiadomić najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl