Trwa ładowanie...

Ulga rehabilitacyjna na zakup laptopa i telefonu. Kto ją otrzyma?

Osoba posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności może odliczyć wydatki na zakup sprzętu elektronicznego dostosowanego do jej indywidualnych potrzeb. Pod warunkiem jednak, że będzie to indywidualny sprzęt dostosowany do niepełnosprawności ułatwiający wykonywanie podstawowych czynności życiowych.

Skarbówka pozwala skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej na zakup laptopa i smartfonaSkarbówka pozwala skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej na zakup laptopa i smartfonaŹródło: East News, fot: Design Pics
d4cnq1e
d4cnq1e

Serwis Prawo.pl przypomina, że żeby skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej na zakup elektroniki użytkowej, sprzęt musi być "zindywidualizowany". Tak było w przypadku mężczyzny, który ma orzeczenie o niepełnosprawności narządu ruchu oraz dużą wadę wzroku. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) zgodził się w interpretacji z 29 września 2023 r., że przysługuje mu ulga na nabycie sprzętu ułatwiającego wykonywanie pracy zdalnej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Polacy pokochali pompy ciepła. Ile trzeba zainwestować?

Sprzęt ułatwiający czynności życiowe

O prawie do odliczenia wydatków zdecydował fakt, że sprzęt jest przystosowany do indywidualnych potrzeb osoby niepełnosprawnej. W przypadku standardowego komputera odliczenie byłoby trudne – zauważa Grzegorz Grochowina, szef zespołu zarządzania wiedzą w Departamencie Podatkowym w KPMG w Polsce, w artykule Prawo.pl.

- Jednak w sprawie analizowanej przez dyrektora KIS podatnik udowodnił, że jest to sprzęt ułatwiający wykonywanie czynności życiowej konkretnej osoby – dodał ekspert.

d4cnq1e

Wydatki na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, należą do tzw. wydatków nielimitowanych. "To oznacza, że ustawa o PIT nie przewiduje limitu kwotowego ich odliczenia. Podatnik może je odjąć od dochodu w faktycznie poniesionej wysokości, na podstawie dokumentu stwierdzającego ich poniesienie" - wyjaśnia Grzegorz Grochowina na łamach Prawo.pl.

Według Ministerstwa Finansów, istotnym warunkiem odliczenia wydatków na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych jest to, aby zakupione przedmioty były niezbędne w rehabilitacji. Ma to miejsce wtedy, gdy:

  • pomiędzy rodzajem nabytego przedmiotu a rodzajem niepełnosprawności istnieje ścisły związek,
  • przedmiot ten jest wykorzystywany (używany) w rehabilitacji, przywraca sprawność organizmu lub ułatwia osobie niepełnosprawnej wykonywanie czynności życiowych.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4cnq1e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4cnq1e