Trwa ładowanie...
ddi34aj

Urlop na raty albo na pół etatu

Umożliwienie skorzystania z rocznego urlopu rodzicielskiego na raty bądź łączenia go z pracą rodziców na część etatu - to niektóre z rozwiązań, które znalazły się w opinii Kancelarii Prezydenta dotyczącej projektu zmian ustawy
Share
Urlop na raty albo na pół etatu
ddi34aj

- Chodzi o to, by umożliwić wykorzystywanie urlopu rodzicielskiego w częściach - a nie tylko w całości - co najmniej do ukończenia przez dziecko czterech lat – wyjaśniła prezydencka minister Irena Wóycicka.

Kancelaria Prezydenta opowiada się też za wprowadzeniem możliwości łączenia urlopu z pracą na część etatu. Rodzic otrzymywałby wtedy proporcjonalną część świadczenia rodzicielskiego. - To pozwoli, szczególnie kobietom, nie wypaść z rynku pracy. Ponadto obecnie praca rodzica na część etatu wiąże się ze zmniejszeniem dochodów - zwróciła uwagę minister.

Polecamy: Szukasz pracy? Wstąp do mundurówki

ddi34aj

„Na przykład po półrocznym macierzyńskim rodzic wraca do pracy na połowę etatu, ale będzie jednocześnie pobierał pół należnego świadczenia macierzyńskiego.Dziś może to robić przez pół roku, tak samo jakby pobierał pełne świadczenie i nie pracował - czytamy w „DGP”. Nowością ma być wydłużenie tego okresu. Prezydent chce, aby można było korzystać z tego udogodnienia nie przez pół roku, ale rok.

Celem tych propozycji jest przede wszystkim elastyczność. Osoby, które będą chciały skorzystać z wydłużonego urlopu rodzicielskiego nie musiały łączyć go z urlopem macierzyńskim i wykorzystywać od razu w całości. Zyskają więcej możliwości opieki nad dzieckiem.

Gazeta przestrzega jednak, że skutki finansowe tych zmian są trudne do obliczenia i wiele zależy od opinii ministerstwa finansów.

(JK), WP.PL

Prawo pracy 2013

ddi34aj

Podziel się opinią

Share
ddi34aj
ddi34aj