Trwa ładowanie...
d2jk0bj
giełda

Uspokojenie nastrojów

Po wczorajszych zawirowaniach w końcowej fazie sesji, poniekąd związanych z licznymi transakcjami antypodatkowymi oraz gorszymi odczytami danych za oceanem, dzisiejsza sesja przyniosła odreagowanie dwóch spadkowych dni, przywracając przy tym równowagę pomiędzy stroną popytową i podażową.

Share
d2jk0bj

Indeks spółek o największej kapitalizacji rozpoczął notowania z blisko 26-punktową luką hossy (+0,94%), ustanawiając zaraz po otwarciu szczyt notowań na poziomie 2769,76 pkt. Od tego momentu rozpoczął się znany z ostatnich sesji marazm ze zmiennością nieco przekraczającą 10 punktów. Dopiero końcowa faza notowań spowodowała poprawienie porannych maksimów. Ostatecznie indeks WIG20 zamknął się na poziomie 2775,89 pkt (+1,22%) przy obrotach 1,1 mld zł. Co cieszy, to zmiana sił na szerokim rynku pod kątem stosunku liczby spółek wzrostowych (240) do spadkowych (112), co też w ostatnim czasie faworyzowało obóz niedźwiedzi.

Ze spółek o największej kapitalizacji na uwagę zasługuje sektor bankowy z wzrostem PKO BP (+2,52%) oraz PEKAO S.A. (2,47%). Do liderów rynku po raz kolejny możemy zaliczyć lubińskiego producenta miedzi KGHM (+1,78%). Kurs spółki według wartości zamknięcia zakończył notowania na historycznie wysokim poziomie – 166 zł za jedną akcję. Do liderów indeksu można zaliczyć przeceniony wczoraj PKN Orlen (+1,83%). Po drugiej stronie barykady znalazły się akcje Asseco Poland (-1,09%) oraz Tauronu (-0,59%).

Z szerokiego rynku duży wzrost wartości akcji stał się udziałem NFI Midas (+13,44%), w ostatnim czasie nie pojawiły się żadne nowe informacje, a spektakularny jednodniowy wzrost wartości można usprawiedliwić powrotem inwestorów, którzy realizowali transakcje antypodatkowe. Od 1,44% wzrostu rozpoczęły się notowania dzisiejszego debiutanta spółki Europejskie Centrum Odszkodowań. Podstawowym obszarem działalności tej grupy kapitałowej są usługi dochodzenia roszczeń z tytułu szkód majątkowych (osobowych) w imieniu i na rzecz klientów od podmiotów zobowiązanych do naprawienia szkody. Choć zakończenie notowań z lekkim plusem( EuCO-PDA +0,83%, EuCO +0,44%) nie jest czymś nadzwyczajnym, to na uwagę zasługuje fakt, iż jest to 400 spółka, która jest notowana na głównym rynku warszawskiej giełdy.

d2jk0bj

Obraz techniczny rynku w dniu dzisiejszym uległ nieznacznej poprawie, aczkolwiek nie można jeszcze jednoznacznie stwierdzić, która ze stron w najbliższym czasie przechyli szalę na swoją korzyść. Indeks spółek o największej kapitalizacji w dalszym ciągu oscyluje w wąskim kanale wahań. Przebicie poziomu 2787 punktów będzie dawało realne szanse dalszych wzrostów. Wyrazem słabości będzie niewątpliwie przełamanie poziomu 2728 punktów. W takiej sytuacji duże znaczenie będzie miał poziom 2700 punktów oraz 2640 punktów, gdzie w tym momencie przebiega dolne ograniczenie kanału wzrostowego.

Jan Nowakowski
makler DM BZ WBK S.A.

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d2jk0bj

Podziel się opinią

Share
d2jk0bj
d2jk0bj