Trwa ładowanie...
d2emy1g
IAR
watykan

Watykan: przysięga gwardzistów szwajcarskich

Gwardia szwajcarska liczy 110 ludzi. Aby zaciągnąć się do niej, trzeba mieć obywatelstwo szwajcarskie, być katolikiem, mieć za sobą służbę wojskową, co najmniej metr siedemdziesiąt cztery centymetry wzrostu i nie nosić brody
Share
Watykan: przysięga gwardzistów szwajcarskich
Źródło: PAP/ Jacek Bednarczyk
d2emy1g

Trzydziestu nowych gwardzistów szwajcarskich złożyło przysięgę na wewnętrznym dziedzińcu Pałacu Apostolskiego. Zgodnie z tradycją, ceremonia odbyła się w rocznicę bohaterskiej śmierci 147 żołnierzy broniących papieża Klemensa VII w 1527 roku. Było to podczas tzw. Sacco di Roma, zdobycia i splądrowania Wiecznego Miasta przez wojska cesarza Karola V.

Rotę przysięgi przypomniał dowódca gwardii, pułkownik Daniel Rudolf Anrig: "Przysięgam wiernie, lojalnie i z honorem służyć papieżowi i jego prawowitym następcom, poświęcić im wszystkie swoje siły, nie wahając się, gdyby zaszła potrzeba, oddać życie w ich obronie". Po nim przysięgę złożyło 30 nowych halabardników.

Tradycyjnie już papież nie wziął udziału w tej ceremonii. Reprezentowali go zastępca sekretarza stanu i prefekt Domu Papieskiego.

Gwardia szwajcarska liczy 110 ludzi. Aby zaciągnąć się do niej, trzeba mieć obywatelstwo szwajcarskie, być katolikiem, mieć za sobą służbę wojskową, co najmniej metr siedemdziesiąt cztery centymetry wzrostu i nie nosić brody.

Codziennie nowe oferty pracy. Kliknij i wybierz interesującą Cię branżę!

d2emy1g

Podziel się opinią

Share
d2emy1g
d2emy1g