Trwa ładowanie...

Więcej pracy na czarno

Spowolnienie gospodarcze zmusza firmy do płacenia pracownikom "pod stołem" i ukrywania części wypłat przed fiskusem - donosi "Rzeczpospolita".

Share
Więcej pracy na czarno
Źródło: Jupiterimages
d1f9s7y

Mi_ mo wzrostu bezrobocia, nieoczekiwanie w II kwartale liczba osób pracujących w Polsce wzrosła. W jakiejś części można to tłumaczyć wzrostem szarej strefy _ - zauważa Janusz Witkowski, wiceprezes GUS, w rozmowie z gazetą.

"Rzeczpospolita" powołuje się na badania aktywności ekonomicznej ludności, w których zadaje się pytania gospodarstwom domowym, a nie przedsiębiorcom. Według tych badań - w II kwartale w Polsce pracowało 15,85 miliona osób. To o ponad 0,8 proc. więcej niż w I kwartale oraz o jeden procent więcej niż w II kwartale 2008 roku. W tym samym czasie rejestrowane zatrudnienie w firmach spadło o odpowiednio 0,13 proc. oraz o pół procent - czytamy w artykule.

_ Sytuacja jest zaskakująca. Częściowo można to tłumaczyć praca sezonową, ale to nie wyjaśnia wszystkiego _- mówi gazecie Witkowski. Prezes Nadwiślańskiego Związku Pracodawców Roman Rogalski przyznaje, że część przedsiębiorców decyduje się na obejście przepisów.

d1f9s7y

Podziel się opinią

Share
d1f9s7y
d1f9s7y