Trwa ładowanie...

Wielkie pieniądze na nowe linie kolejowe. Prezydent podpisał ustawę

W ciągu najbliższych sześciu lat rząd wyda ponad 11 miliardów złotych na inwestycje kolejowe. Skorzystać na tym mają m.in. mieszkańcy mniejszych miejscowości. W piątek Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która niemal dwukrotnie zwiększa budżet programu "Kolej plus".

Wielkie pieniądze na nowe linie kolejowe. Prezydent podpisał ustawę Wielkie pieniądze na nowe linie kolejowe. Prezydent podpisał ustawę Źródło: Adobe Stock, fot: MOZCO Mat Szymański
d1s1p2n
d1s1p2n

Nowelizacja zwiększa budżet programu Kolej Plus z 5,6 mld zł do ponad 11 mld zł. Jak wcześniej informowało Ministerstwo Infrastruktury, umożliwi to dofinansowanie 34 projektów inwestycyjnych zamiast planowanych wcześniej 17. A w planach jest budowa nowych i modernizacja już istniejących linii kolejowych, w tym mijanek czy łącznic kolejowych.

Będzie więcej połączeń kolejowych

Program będzie realizowany do 2028 roku. Jego celem jest uzupełnienie istniejącej sieci o połączenia kolejowe miejscowości powyżej 10 tys. mieszkańców, które nie mają dostępu do połączeń pasażerskich z miastami wojewódzkimi. Dotyczy to także miejscowości, które mają dostęp do kolei, ale istniejące połączenia wymagają usprawnienia.

Program jest skierowany przede wszystkim do jednostek samorządu i związków metropolitalnych, które są zainteresowane rozwojem infrastruktury kolejowej na swoim terenie przy uwzględnieniu potrzeb komunikacyjnych mieszkańców.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Wysokie kary za brak ubezpieczenia. "Nie opłaca się jeździć bez OC"

Nowelizacja zakłada też, że podwyższony zostanie kapitał zakładowy PKP Polskich Linii Kolejowych. Przewiduje usprawnienie procesu wnoszenia przez Polskie Koleje Państwowe SA do spółki PKP PLK składników majątkowych, które potrzebne są do prowadzenia działalności dotyczącej zarządzania infrastrukturą kolejową, czyli umożliwienie PKP SA przekazania PKP PLK linii kolejowych znajdujących się na gruntach o uregulowanym stanie prawnym, ale wymagających przeprowadzenia podziałów nieruchomości.

d1s1p2n

Łatwiejsze finansowanie

Zgodnie z zapisami ustawy minister finansów będzie mógł przekazywać w danym roku kalendarzowym na rzecz PLK dodatkowe skarbowe papiery wartościowe. Według projektodawców rozwiązanie to pozwoli elastycznie reagować na zwiększone zapotrzebowanie na środki niezbędne do realizacji inwestycji w poszczególnych latach. Dzięki nowelizacji zobowiązania wynikające z podatku CIT będą mogły być finansowane akcjami PKP PLK.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1s1p2n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1s1p2n