Wniosek o rejestrację nazwy "krupnioki śląskie" oczekuje w KE
Wniosek o rejestrację nazwy "krupnioki śląskie" jako Chronione Oznaczenie Geograficzne oczekuje na rejestrację w Komisji Europejskiej - poinformował w Katowicach prezes Stowarzyszenia "Krupnioki Śląskie" Grzegorz Miketa.
Miketa powiedział, że krupnioki śląskie to "produkt wybitnie regionalny" i mocno zakorzeniony w tradycjach kulinarnych. - To produkt, który tak naprawdę wziął się z biedy. Nie wymyślił go żaden rzeźnik, wędliniarz - powiedział podczas konferencji poświęconej produktom tradycyjnym i regionalnym.
Stowarzyszenie "Krupnioki Śląskie" z siedzibą w Katowicach założyli na początku grudnia 2012 roku rzeźnicy i wędliniarze z województw śląskiego i opolskiego. Zdecydowali wówczas, że pod taką nazwą rozpoczną starania o rejestrację produktu w unijnym systemie Chronionych Oznaczeń Geograficznych. Komitet założycielski tworzy kilkudziesięciu przedstawicieli firm z tej branży.
Wniosek o rejestrację nazwy "krupnioki śląskie" jako Chronione Oznaczenie Geograficzne przygotowało stowarzyszenie na początku 2013 roku. Wniosek, jak dodał Miketa, ma przede wszystkim "chronić recepturę". Zawiera m.in. schemat produkcji, uzasadnienie historyczne oraz wyjaśnienie.
Krupnioki śląskie są wyrobem wędliniarskim, który w głównej mierze składa się z kaszy gryczanej często mieszanej z kaszą jęczmienną z dodatkiem wyrobów podrobowych (w największej ilości z wątrobą), z dodatkiem krwi, cebuli, przypraw. Pakowany jest do jelit zwierzęcych ze ściśle określoną długością oraz formowany w tzw. wianki.
Szczegółów związanych z wytwarzaniem, jak powiedział Miketa, jest bardzo dużo, a dokładne proporcje znajdują się w złożonym wniosku. - W różnych miejscach jest troszeczkę inaczej wytwarzany, ale my chcemy wszystkich pogodzić - dodał Miketa.
- Krupnioki śląskie znajdują się na liście produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa, niemniej jednak taki wpis większej ochrony krupniokom śląskim nie daje. To jest działanie promocyjne. Dopiero Chronione Oznaczenie Geograficzne jako oznaczenie unijne daje faktyczną ochronę tego produktu - powiedział.
Jak poinformowało biuro prasowe Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wniosek o rejestrację nazwy "krupnioki śląskie" jako Chronione Oznaczenie Geograficzne został przekazany Komisji Europejskiej 23 lutego 2015 roku.
- Pismem z dnia 31 sierpnia 2015 roku, na prośbę Komisji Europejskiej, wniosek został uzupełniony o dodatkowe informacje i wyjaśnienia - poinformowano.
Jeżeli Komisja Europejska zaakceptuje jego treść, to wniosek, jak poinformował resort rolnictwa, zostanie opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Rozpocznie to dwumiesięczny okres na składanie ewentualnych sprzeciwów ze strony podmiotów z innych państw członkowskich. Jeżeli nie wpłynie żaden sprzeciw nazwa "krupnioki śląskie" otrzyma Chronione Oznaczenie Geograficzne.