Trwa ładowanie...

Wolontariusze pomagają w sieci

65 proc. europejczyków regularnie korzysta z internetu. W sieci szukają informacji, kontaktują się ze znajomymi, robią zakupy i... pomagają sobie wzajemnie! O tym, kto robi to najlepiej i najskuteczniej, przekonaliśmy się podczas Gali Finałowej europejskiego Konkursu "Discover e-volunteering".

Share
Wolontariusze pomagają w sieci
Źródło: Lusi, sxc.hu, lic. CC
d3o1hcx

65 proc. Europejczyków regularnie korzysta z internetu. W sieci szukają informacji, kontaktują się ze znajomymi, robią zakupy i... pomagają sobie wzajemnie! O tym, kto robi to najlepiej i najskuteczniej, przekonaliśmy się podczas Gali Finałowej europejskiego Konkursu "Discover e-volunteering".

Wyniki konkursu zostały uroczyście ogłoszone 1 grudnia 2011 r. podczas gali finałowej w warszawskiej Fabryce Trzciny. Celem tej inicjatywy jest wyłonienie najlepszych wolontariuszy, którzy do niesienia pomocy innym wykorzystują internet.

Wśród nagrodzonych znaleźli się aktywiści promujący świadome dawstwo narządów, samotne mamy wspierające się na internetowych forach, eksperci prawa, medycyny a także reklamy, którzy nieodpłatnie dzielą się swoją wiedzą. W sumie do konkursu zgłoszono 81 różnych projektów wirtualnego woluntaryzmu z 19 państw UE.

d3o1hcx

Ocenę projektów przeprowadziła międzynarodowa kapitała. W jej skład weszli m. in. Róża Thun (eurodeputowana), Grzegorz Tomasiak (prezes WP.PL), Elise Bouvet online volunteerin ONZ), Agata Młynarska (dziennikarka, Fundacja Ona, ona, Ona). Dodatkowe głosy mieli także internauci z całego świata. Do laureatów powędrowały nagrody o łącznej wysokości 6 tys. euro. Pieniądze te będą przeznaczone na dalszy rozwój e-wolontariatu. Fundatorem nagród jest Fundacja Orange z Polski, Fondation Orange z Francji oraz Intel Technology Poland Ltd.

Pierwsza nagroda trafiła do Polskiego Towarzystwa Programów Zdrowotnych za projekt - Dawca.pl - Bądź świadomym dawcą narządów. Jest to dzieło polskich wolontariuszy.
Celem kampanii społecznej jest promocja dawstwa narządów, szpiku oraz krwi. Na ich stronie internetowej znajdziemy informacje na temat transplantologii. Dodatkowo powstała aplikacja na Facebooka promująca podpisywanie deklaracji woli oraz dawstwo narządów.

Drugie miejsce zajął litewska Nacionalin moksleiviy akademija. Dzięki tej inicjatywie utalentowani uczniowie i studenci z Litwy mogą rozwijać swoje umiejętności na zasadach e-learningu. Kształcą się w zakresie biochemii, ekonomii, informatyce, historii, fizyce a nawet astronomii.

Trzecie miejsce na podium przypadło L'enfant @ l'hôpital - Kolibri for all z Francji oraz BrightOne – BrightWorks, projekt z brytyjski. Francuski projekt skupia się na organizacji spotkań z interesującymi osobami dla dzieci przebywających w szpitalach. BrightWorks stworzył natomiast bezpłatną aplikację, dzięki której można być e-wolontariuszem w dowolnym miejscu i czasie.

kj

d3o1hcx

Podziel się opinią

Share
d3o1hcx
d3o1hcx