Wskaźnik Nastrojów w Handlu HSBC dla Polski wyniósł 108, przeważa optymizm - HSBC

04.05. Warszawa (PAP) - Polskie przedsiębiorstwa zaangażowane w międzynarodową wymianę handlową z optymizmem patrzą w przyszłość - wynika z badania nastrojów wśród eksporterów i...

04.05. Warszawa (PAP) - Polskie przedsiębiorstwa zaangażowane w międzynarodową wymianę handlową z optymizmem patrzą w przyszłość - wynika z badania nastrojów wśród eksporterów i importerów, przeprowadzonego przez firmę badawczą TNS na zlecenie banku HSBC, w którym Polska została uwzględniona pierwszy raz. Obliczany na podstawie wyników tych badań Wskaźnik Nastrojów w Handlu HSBC (HSBC Trade Confidence Index) dla Polski wyniósł 108 i był najlepszym rezultatem wśród krajów członkowskich Unii Europejskiej uwzględnionych w badaniu.

"Wartość tego wskaźnika w ujęciu globalnym wyniosła 114, o 2 mniej niż w poprzedniej edycji badania z września 2010 roku" - napisano w komentarzu.

Zdaniem autorów badania wśród respondentów przeważa umiarkowany optymizm.

"(...) nieco ponad połowa respondentów oczekuje poprawy w tym okresie (w perspektywie 6 miesięcy - PAP), a jedna czwarta uważa, że sytuacja nie zmieni się. Pesymiści, wróżący pogorszenie stanu globalnej gospodarki, stanowią ok. 20 proc. polskich firm uwzględnionych w badaniu" - napisano w komentarzu.

Z badania wynika, że optymizm ten przekłada się na oczekiwania dotyczące poziomu obrotów handlowych w nadchodzących miesiącach. Większość (57 proc.) polskich respondentów przewiduje, że ich obroty wzrosną, a jedna trzecia uważa, że pozostaną bez zmian.

Na pytanie o najbardziej obiecujące rynki z perspektywy rozwoju handlu w nadchodzących miesiącach, jedna trzecia respondentów wskazała na Europę Środkowo-Wschodnią, 12 proc. na Chiny, a 7 proc. na Bliski Wschód.

W czołówce rankingu najatrakcyjniejszych handlowo krajów znalazły się tradycyjne rynki zbytu polskich firm - Europa Zachodnia bez Wielkiej Brytanii (18 proc.) oraz Niemcy (14 proc.).

Pozytywne nastawienie polskich eksporterów i importerów odzwierciedlają również ich przewidywania dotyczące poziomu ryzyka związanego z międzynarodową wymianą handlową.

"Pytani o ryzyko braku zapłaty ze strony odbiorców czy ryzyko niedotrzymania warunków umowy przez dostawców stwierdzili, że pozostanie ono bez zmian - takiej odpowiedzi udzieliło dwie trzecie ankietowanych firm" - napisano.

Obawy polskich eksporterów i importerów budzi ryzyko kursowe. 55 proc. polskich przedsiębiorców wskazało na wahania kursów walut jako największą barierę rozwoju handlu międzynarodowego.

"(...) Aż 36 proc. respondentów obawia się, że notowania walut zmienią się na niekorzyść i negatywnie wpłyną na warunki prowadzenia biznesu. Tyle samo firm odpowiedziało, że zmiany będą neutralne (nie będą ani korzystne, ani niekorzystne) z punktu widzenia prowadzonej przez nie działalności, a tylko 19 proc. oczekuje zmian korzystnych dla ich biznesu" - napisano w komentarzu.

Badanie zostało przeprowadzone przez firmę badawczą TNS w okresie od 17 lutego do 30 marca 2011 roku na próbie 6390 firm zaangażowanych w międzynarodową wymianę handlową z 21 krajów (Australii, Indii, Hongkongu, Chin, Singapuru, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Wietnamu, Indonezji, Malezji, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Kanady, Francji, Niemiec, Meksyku, Arabii Saudyjskiej, Argentyny, Egiptu, Turcji i Polski). W badaniu wzięło udział 300 polskich przedsiębiorstw o rocznych obrotach na poziomie od 15 do 250 mln USD.

Na podstawie wyników tego badania kalkulowany jest Wskaźnik Nastrojów w Handlu HSBC (HSBC Trade Confidence Index). W ujęciu globalnym lub regionalnym stanowi średnią (nieważoną) wyników uzyskanych we wszystkich krajach objętych badaniem. Na poziomie poszczególnych rynków stanowi średnią (nieważoną) wyników uzyskanych na poziomie krajowym. Wskaźnik ten może przyjmować wartości od 0 do 200, gdzie 0 oznacza najsłabsze nastroje, 200 - najlepsze, a 100 to poziom neutralny. (PAP)

mak/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
finanseexportkurs

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)