Trwa ładowanie...

Wybory 2020 druga tura. Jak głosować w wyborach na prezydenta i w jakich godzinach? Zasady

Wybory 2020. 12 lipca odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich. W jakich godzinach będą otwarte lokale wyborcze? Jak głosować w wyborach na prezydenta?

Wybory 2020 druga tura. Jak głosować w wyborach na prezydenta i w jakich godzinach? ZasadyŹródło: PAP
dzg3u8f
dzg3u8f

Wybory 2020. W jakich godzinach otwarte lokale wyborcze?

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę 12 lipca. Lokale wyborcze w całej Polsce otwarte zostaną punktualnie o godzinie 7:00. Ich zamknięcie zaplanowane jest na godzinę 21:00. W tych godzinach każdy wyborca ma możliwość oddania głosu w wyborach prezydenckich.

Przed drugą turą wyborów prezydenckich ministerstwo zdrowia wprowadziło nowe zasady głosowania, co ma związek z rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa i warunkami atmosferycznymi. Zgodnie z zaleceniami ministra Łukasza Szumowskiego, pierwszeństwo wejścia do lokalu wyborczego i oddania głosu będą miały osoby po 60. roku życia, kobiety w ciąży, osoby z dziećmi do lat 3 i osoby niepełnosprawne.

Wybory 2020. Zasady głosowania. Jak oddać ważny głos?

W wyborach prezydenckich 2020 można zagłosować w sposób tradycyjny lub korespondencyjny. Osoby, które głosują w sposób tradycyjny, czyli w lokalu wyborczym, muszą zabrać dokument potwierdzający tożsamość, czyli dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport. Dokument ten należy okazać członkowi komisji wyborczej przed pobraniem karty do głosowania, a sam odbiór pokwitować podpisem.

Następnie na karcie do głosowania należy postawić znak "X" w kratce przy nazwisku jednego z kandydatów. Muszą to być dwie przecinające się linie. By głos był ważny, należy wskazać tylko jednego kandydata na karcie wyborczej. Na karcie do głosowania znajdować się będą dwa alfabetycznie umieszczone nazwisk kandydatów startujących w pierwszej turze wyborów prezydenckich.

Karta powinna być ostemplowana pieczęcią obwodowej komisji wyborczej oraz mieć wydrukowany odcisk pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej. Bez którejś z pieczęci na karcie do głosowania nasz głos nie będzie ważny.

dzg3u8f

Wybory 2020. Jak głosować korespondencyjnie?

Drugim ze sposobów udziału w wyborach prezydenckich jest głosowanie korespondencyjne. Jeśli wyborca zdecydował się na to rozwiązanie powinien do piątku 10 lipca wrzucić kopertę zwrotną do nadawczej skrzynki pocztowej (Poczty Polskiej) na terenie gminy, w której zlokalizowana jest obwodowa komisja wyborcza właściwa dla twojego spisu wyborców.

Gdy wyborca nie zrobi tego w tym terminie, to w dniu drugiej tury wyborów prezydenckich 2020 może przynieść osobiście (lub w jej imieniu inna osoba) kopertę zwrotną z oddanym już głosem na karcie do głosowania. Kartę zwrotną należy przynieść do lokalu wyborczego (od 7:00 do 21:00) zgodnego z adresem zameldowania. Tak samo jak przy tradycyjnym głosowaniu, na karcie do głosowania należy postawić znak "X" w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

dzg3u8f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzg3u8f