Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
głosowanie
+1
13-05-2019 10:51

Wybory europejskie 26 maja - jak Parlament Europejski wpływa na Twoje codzienne życie?

Już w niedzielę 26 maja odbędą się w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego. Dlaczego warto oddać swój głos w tych wyborach? Ponieważ decyzje podejmowane przez Parlament Europejski mają wpływ na Twoje codzienne życie. Warto więc mieć wpływ na to, kto będzie Cię reprezentował. Oto kilka przykładów z działalności posłów mijającej kadencji Parlamentu Europejskiego.

Artykuł sponsorowanyArtykuł sponsorowany
Wybory europejskie 26 maja - jak Parlament Europejski wpływa na Twoje codzienne życie?Źródło: Materiały prasowe
dv2p5n6
dv2p5n6

Zniesienie opłat roamingowych na terenie UE

Dzięki działaniom posłów Parlamentu Europejskiego, za wykonywanie połączeń i surfowanie po sieci w krajach UE zapłacisz tyle samo, co w Polsce. Podróżując, możesz bez dodatkowych kosztów sprawdzać e-maile, korzystać z map, przesyłać zdjęcia za pomocą mediów społecznościowych, dzwonić i wysyłać widomości tekstowe do domu.

Koniec z geoblokowaniem w Internecie

Z geoblokowaniem mamy do czynienia, gdy sklep internetowy odmawia lub zmienia warunki sprzedaży ze względu na narodowość lub miejsce zamieszkania klienta. Parlament Europejski przyjął zakazujące tego rodzaju dyskryminacji - będziesz więc mógł robić zakupy online na takich samych warunkach w całej UE.

Wyeliminowanie podwójnych standardów

Badania zlecone przez PE wykazały, że produkty tej samej marki sprzedawane na terenie UE w identycznych opakowaniach nierzadko różnią się składem w zależności od kraju. Dotyczy to zwłaszcza Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie skład produktów często jest gorszy niż w pozostałej części Unii (np. w paluszkach rybnych jest mniej ryby). Posłowie uznali to za niedopuszczalna dyskryminację i zamierzają wprowadzić regulacje nakazujące producentom informowanie o różnicy w składzie produktu.

Bezpłatne wifi w przestrzeni publicznej

Parlament wspiera WiFi4EU - mechanizm finansowania bezpłatnego, bezprzewodowego dostępu do Internetu w bibliotekach, szpitalach, obiektach administracji publicznej oraz innych obiektach użyteczności publicznej.

dv2p5n6

Budżet Unii Europejskiej odpowiadający nowym wyzwaniom

PE negocjuje i zatwierdza wieloletni budżet Unii. Posłowie chcą, aby w latach 2021-2027 więcej środków przeznaczono na walkę z bezrobociem młodych ludzi, wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw, a także na działania związane z migracjami, obronnością oraz zmianami klimatycznymi. Parlament chce też utrzymania w przyszłym budżecie poziomu wydatków na politykę spójności i wspólną politykę rolną co najmniej na obecnym poziomie.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Promowanie praw człowieka, wolności i demokracji

Parlament Europejski co roku przyznaje nagrodę im. Sacharowa za szczególny wkład w walkę w obronie praw człowieka na świecie. Posłowie do PE regularnie zabierają głos w kwestiach związanych z prawami człowieka - w tej kadencji przyjęli m.in. rezolucję wzywającą rosyjskie władze do uwolnienia ukraińskiego reżysera Olega Sencowa i pozostałych ukraińskich więźniów politycznych. Jeżdżą także na misje obserwacyjne do miejsc, gdzie prawa człowieka i demokracja są zagrożone.

Ochrona środowiska i klimatu

Parlament Europejski walczy o ambitną politykę w obszarach takich jak jakość powietrza (nowe przepisy dotyczące dopuszczalnego stężenia pięciu głównych zanieczyszczeń powietrza w państwach członkowskich UE), klimat (np. cel redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. oraz środki służące dekarbonizacji sektora transportu), ochrona różnorodności biologicznej oraz gospodarowanie odpadami (np. nowe cele w zakresie recyklingu, działania w zakresie tworzyw sztucznych, środki służące rozwiązaniu problemu odpadów morskich).

dv2p5n6

Więcej przykładów tego, jak Parlament Europejski wpływa na Twoje życie, znajdziesz na stronie Co Europa robi dla mnie (https://www.what-europe-does-for-me.eu/pl/portal)
.

Artykuł sponsorowany
dv2p5n6

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv2p5n6