Wyprzedaż akcji w regionie
Zgodnie z naszymi przewidywaniami korekta wzrostowa z pierwszych dni tego
tygodnia miała
krótkotrwały charakter. W dniu wczorajszym kontrakt ponownie znalazł się w okolicach dołka z 10 października (1.980 pkt.), a nawet spadł nieco niżej. Licząc w cenach zamknięcia dla serii FW20Z08 odnotowujemy deprecjację aż o 126 punktów. Notowania rozpoczęły się od symbolicznego wzrostu. Po krótkiej konsolidacji zdecydowaną przewagę zdobyła strona podażowa. Presja sprzedających widoczna była na wszystkich rynkach akcji naszego regionu. W konsekwencji na wykresie świecowym dziennym powstał dużej wielkości czarny korpus, który wpisuje się w obowiązującą średnioterminową tendencję spadkową.
Aktywność inwestorów podczas wczorajszej sesji utrzymała się na umiarkowanym poziomie. Natomiast układ wolumenu obrotów na wykresie liniowym intraday w dalszym ciągu wskazuje na przewagę strony podażowej (wyższy na spadku, niższy podczas niewielkich prób odreagowania). Z kolei zatrzymana została krótkoterminowa tendencja w zakresie liczby otwartych pozycji. Z reguły jest to sygnał potwierdzający obowiązujący trend, czyli w tym przypadku trend spadkowy. Na zakończenie dnia kontrakt notowany był 17 punktów powyżej indeksu WIG20.
Potwierdziły się nasze przypuszczenia, że rynek będzie potrzebował jeszcze czasu do osiągnięcia stanu równowagi. Zakładaliśmy również, że trendu spadkowy nie wyczerpał prawdopodobnie jeszcze swojego potencjału. W efekcie kontrakt w dniu wczorajszym znalazł się poniżej dołka z 10 października (1.980 pkt.). Sądząc po koniunkturze na światowych giełdach, w dniu dzisiejszym na tą chwilę trudno liczyć na poprawę nastrojów. Pierwszy techniczny opór dla futures znajduje się w przedziale 1.980-2.000 pkt. (linia obrony dla spadkowego scenariusza). Od dołu mamy kolejno poziom 1.900 pkt. i niżej 1.800 pkt. wspierany przez minima z maja 2005 r.
Wczorajsza sesja w USA zakończyła silną wyprzedażą akcji (powróciły obawy przed recesją po słabych danych makro dotyczących dynamiki sprzedaży detalicznej)
. Dzisiaj rano USA futures notowane są na minusach (-1,8%). W Tokio Nikkei traci – 10,6%. Na rynku surowców w środę odnotowujemy spadek ceny ropy naftowej Brent o -2,8% do poziomu 72,3 USD za baryłkę. Cena miedzi w środę spadła o -7,4%. Dzisiaj w USA o godz. 14.30 publikowana będzie inflacja konsumentów CPI, natomiast o godz. 15.15 dynamika produkcji przemysłowej.
ING Securities
[ Zobacz pełną analizę
]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/20945/ter161008.pdf )