Trwa ładowanie...

Wyzyskujemy cudzoziemców

Inspekcja pracy do końca października ujawniła dwa razy więcej przypadków nielegalnego zatrudniania cudzoziemców niż w podobnym okresie roku ubiegłego. Pracę na czarno świadczyli obywatele 32 państw. Ponad połowa pochodziła z Ukrainy, Rosji i Białorusi.

Wyzyskujemy cudzoziemcówŹródło: AFP
dd1aqqn
dd1aqqn

PIP w tym roku przeprowadziła ponad 1400 kontroli zatrudniania cudzoziemców. Wykazały one nieprawidłowości u 40 proc. kontrolowanych podmiotów. Najwięcej przypadków nielegalnego zatrudniania cudzoziemców odnotowano w woj. mazowieckim, dolnośląskim, łódzkim i pomorskim - najczęściej w budownictwie, usługach, przetwórstwie i rolnictwie. Na łamanie prawa decydowali się głównie pracodawcy zatrudniający do dziewięciu pracowników.

Naruszenia prawa dotyczyły nie tylko nieprzestrzegania procedury i uzyskania niezbędnych dokumentów wymaganych do pracy cudzoziemców. Obywatele innych państw byli wielokrotnie wyzyskiwani, a pracodawcy ich zatrudniający nie spełniali minimalnych norm polskiego prawa w zakresie warunków pracy i zasad wynagradzania. PIP ujawniła kilka miejsc, które można uznać za obozy pracy.

Przeciętna wysokość grzywny nałożona na naruszających prawo przy zatrudnianiu cudzoziemców to 1,5 tys. zł.

Rzeczpospolita

dd1aqqn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dd1aqqn

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj