Trwa ładowanie...
rodzice
05-03-2010 03:15

Za nianię zapłaci ministerstwo; rodzice przeciwni

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej proponuje specjalną zachętę dla rodziców, którzy zdecydują się na legalne zatrudnienie opiekunki do dziecka - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Nowe przepisy mają szansę wejść w życie jeszcze w IV kwartale br.

Za nianię zapłaci ministerstwo; rodzice przeciwniŹródło: Jupiterimages
d4mwawx
d4mwawx

Gmina opłaci za nianię składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od minimalnego wynagrodzenia (1317 zł). Budżet będzie to kosztowało ok. 5 tys. zł rocznie na każdą opiekunkę do dziecka.

Z tej możliwości będzie można skorzystać do czasu skończenia przez dziecko czterech lat, ale pod warunkiem, że oboje rodzice będą pracować. Dzięki temu opiekunka zyska prawo do wielu świadczeń, m.in. emerytury, zasiłku chorobowego i prawo do bezpłatnego leczenia.

Według "DGP" jeśli pracę zalegalizuje połowa pracujących obecnie w szarej strefie niań (szacuje się, że jest ich ok. 100 tys.), roczny koszt dla budżetu wyniesie 242 mln zł.

W związanej z tą informacją sondzie dziennika na pytanie "czy państwo powinno dopłacać do zatrudniania opiekunek do dzieci", padło 47% odpowiedzi "tak" i 53% - "nie".

d4mwawx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4mwawx