Trwa ładowanie...

Za zakupy w internecie zapłacisz debetówką

Kupowanie książek, sprzętu elektronicznego czy biletu lotniczego w sklepach internetowych staje się coraz łatwiejsze. Do uregulowania należności nie potrzeba już, jak do niedawna, wypukłej karty kredytowej czy specjalnej karty wirtualnej.

Za zakupy w internecie zapłacisz debetówkąŹródło: Dziennik Zachodni
d1kpa8r
d1kpa8r

Coraz częściej można bowiem korzystać ze zwykłej karty płaskiej. Do tej pory tego typu plastikowe pieniądze służyły jedynie do wypłat gotówki z bankomatów lub płatności w punktach handlowo-usługowych.

Po mBanku, BZ WBK i Inteligo, Multibank zaproponował swoim klientom posiadającym debetówki możliwość robienia nimi zakupów w sklepach internetowych.
_ Wystarczy, że klient zadzwoni na naszą infolinię, aktywuje usługę i ustali wysokość dopuszczalnych limitów transakcyjnych _ - mówi Urszula Pawlikowska, naczelnik Wydziału Kart Płatniczych w Multibanku. Podkreśla, że tego typu rozwiązanie ułatwi robienie zakupów w internecie osobom, które nie mogą bądź nie chcą korzystać z kart kredytowych.

d1kpa8r

Klienci, którzy nie posiadają wypukłych kart kredytowych, a chcieli dokonywać transakcji w sieci, musieli do tej pory decydować się na zakup specjalnych kart wirtualnych. Chociaż są one dostępne w większości banków, to nie cieszą się dużą popularnością. Do tej pory wydano ich niewiele ponad 40 tys. Osoby, które chcą dokonać taką kartą transakcji w sieci, muszą ją najpierw doładować odpowiednią kwotą pieniędzy.

Problem z plastikami wirtualnymi polega jednak na tym, że trzeba je kupić w tym samym banku, w którym posiada się rachunek. Tylko to gwarantuje, że przelew potrzebnej do zakupów kwoty odbędzie się natychmiast. Jeśli karta wydana została przez bank inny niż ten, który prowadzi konto, wówczas pieniądze na niej pojawią się dopiero następnego dnia. Takich problemów nie ma, jeżeli klient, płacąc w internecie, korzysta z debetówki.

Te plastiki z pewnością będą cieszyć się coraz większą popularnością, bo zdaniem analityków rynek płatności elektronicznych rozwinie się niezwykle szybko. Jak wynika z raportu Money.pl, w ubiegłym roku Polacy za pomocą kart dokonali w internecie transakcji na kwotę 488 mln zł. To o ponad 300 mln zł więcej niż rok wcześniej.

Kupując w sieci, nie wolno jednak zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa - należy robić zakupy w renomowanych sklepach, przy zawieraniu transakcji korzystać ze stron, na których przekaz danych jest szyfrowany. W ubiegłym roku Polacy dokonali kartami transakcji na 265 mld zł, z czego 14 mln zł były to transakcje oszukańcze, przeprowadzone skradzionymi kartami lub danymi z nich.

Łukasz Pałka
POLSKA Gazeta Krakowska

Z oferty mBanku możesz skorzystać na stronie Pasażu Finansowego WP.
Z oferty MultiBanku możesz skorzystać na stronie Pasażu Finansowego WP.
Z oferty Inteligo możesz skorzystać na stronie Pasażu Finansowego WP.
Z oferty BZ WBK możesz skorzystać na stronie Pasażu Finansowego WP.

d1kpa8r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kpa8r