Trwa ładowanie...

Żaden pracodawca nie zwolni kobiety w ciąży!

Rządowy projekt nowelizacji kodeksu pracy
nie przyznaje pracodawcom prawa do zwalniania kobiet w ciąży lub w
trakcie urlopu macierzyńskiego - pisze "Gazeta Prawna".

Żaden pracodawca nie zwolni kobiety w ciąży!Źródło: Jupiterimages
d3t3pqo
d3t3pqo

Wszystkim ciężarnym i rodzicom na urlopach macierzyńskich, nadal będzie przysługiwać ochrona prawna. Tak jak do tej pory, zwolnieni mogą oni zostać tylko w przypadku likwidacji zakładu pracy bądź na postawie tzw. zwolnienia dyscyplinarnego.

Według gazety, zmienić się jednak mają zasady rekompensaty za bezprawne zwolnienie takich osób i będą one zależeć od liczby zatrudnianych przez firmę pracowników.

"GP" podaje, że w firmach zatrudniających więcej niż dziewięciu pracowników bezprawnie zwalniane kobiety będą mogły być przywrócone do pracy, jeśli orzeknie tak sąd. Stracą natomiast to uprawnienie panie zatrudnione w mniejszych firmach. "Jeśli pracodawcy zwolnią je bezprawnie, będzie im przysługiwać wyłącznie odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. Kodeks pracy reguluje ten okres na minimum dwa tygodnie, a maksimum trzy miesiące" - czytamy w "Gazecie Prawnej".

W sytuacji, gdy pracodawca zwolni kogoś bez okresu wypowiedzenia, odszkodowanie będzie przysługiwać za czas pozostawania bez pracy, ale nie dłużej niz trzy miesiące - pisze "Gazeta Prawna". (PAP)

d3t3pqo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3t3pqo