Zakaz handlu nielegalnie wyciętym drewnem
Parlament Europejski opowiedział się za zakazem handlu nielegalnie wycinanym drewnem. Posłowie chcą wprowadzenia kar finansowych za łamanie zakazu. Celem nowej dyrektywy jest powstrzymanie nielegalnej wcinki lasów.
W przyjętej rezolucji posłowie podkreślili, że koszty nielegalnego wycinania lasów bywają niezwykle wysokie. Dotyczy to nie tylko nielegalnego wycinania wewnątrz Unii ale i poza nią. Zniszczenia gleby, osuwanie się gruntu, utracone wpływy z podatków to tylko kilka z wielu przykładów. Masowe wylesianie terenów przyczynia się też do zwiększenia emisji gazów cieplarnianych.
Nowe przepisy wprowadzą całkowity zakaz obrotu drewnem z nielegalnej wycinki, monitorowanie dostaw i kary finansowe za nieprzestrzeganie zakazu. Za stosowanie sankcji odpowiedzialne będą państwa członkowskie.
Kary mają być uzależnione od skali szkód, wyrządzonych środowisku, wartości drewna i wysokości niezapłaconych podatków. Każde przedsiębiorstwo w tej branży będzie musiało zadeklarować, od kogo zakupiło towar i komu go sprzedało.
Obecnie konsumenci nie mogą mieć pewności, czy meble, które kupują w sklepie nie zostały wykonane z drewna pochodzącego z nielegalnej wycinki. Taki surowiec stanowi blisko 20% całego rynku drzewnego w Unii.