Zaległy urlop jednak wykorzystasz do końca września 2012 roku
Zaległy urlop za 2011 rok będzie można wykorzystać do końca września 2012 roku
08.12.2011 | aktual.: 09.12.2011 10:38
Główny Inspektorat Pracy (GIP) jeszcze kilka dni temu przekonywał, że przedłużony do końca września termin wykorzystania zaległego urlopu dotyczy wypoczynku należnego za 2012 rok i będzie on mógł być wykorzystywany do 30 września 2013 r. Dlaczego GIP zmienił zdanie?
Problemy z terminem udzielania zaległego urlopu wynikają z ustawy z 16 września 2011 roku o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców, która wchodzi w życie 1 stycznia 2012 roku.
„Zgodnie z przepisami pracodawcy będą mogli udzielać zaległego urlopu wypoczynkowego do końca września (a nie jak obecnie - marca) następnego roku – czytamy na stronie gazetaprawna.pl. - Problem w tym, że ustawa nie zawiera przepisów przejściowych. Nie było więc jasne, do kiedy należy udzielać zaległego urlopu w 2012 roku.”
W praktyce pracodawcy powinni liczyć się z opinią Państwowej Inspekcji Pracy w tej sprawie, choć nie jest ona obowiązującym prawem. PIP podkreśla, że wiążącej interpretacji nowych przepisów może dokonać tylko sąd.
Wydłużenie czasu wykorzystania zaległego urlopu jest najczęściej pozytywnie komentowane przez pracodawców i pracowników.
W ocenie Pracodawców RP, wydłużenie tego terminu umożliwi przedsiębiorcom swobodne planowanie urlopów. Dodatkowe miesiące dadzą szefom szansę na odpowiednie rozplanowanie wolnych dni, by urlopy nie wpłynęły znacząco na pracę przedsiębiorstwa.
- Trzymiesięczny termin jest niewątpliwie zbyt krótki, a dodatkowo przypada w okresie największych absencji chorobowych, co uniemożliwia jego udzielenie i powoduje zaległości w urlopach. Konieczność wysyłania pracowników na zaległy urlop w ostatecznym terminie jest częstą praktyką, co niejednokrotnie powoduje problemy organizacyjne i braki kadrowe w firmie - mówił ekspert Pracodawców RP, Piotr Rogowiecki.
Ponadto wydłużenie terminu na udzielenie zaległego urlopu znosi obecnie istniejącą fikcję wykorzystania przez pracowników zaległych urlopów do końca pierwszego kwartału roku następnego i nie naraża pracodawców na odpowiedzialność wykroczeniową.
- Taka zmiana jest również korzystna dla samych pracowników, którzy z pewnością chętniej udaliby się na urlop w miesiącach letnich, bardziej atrakcyjnych dla wypoczynku - podkreśla Piotr Rogowiecki.
Niemniej jednak zdaniem Pracodawców RP, jeszcze lepszym rozwiązaniem byłoby prawo do wykorzystania zaległego urlopu do końca roku.
– Moim zdaniem pracodawcy mogą już w 2012 roku udzielać zaległego urlopu do końca września – uważa Katarzyna Dulewicz, partner w CMS Cameron McKenna.
Jej zdaniem wynika to m.in. z celu uchwalenia nowych przepisów, które miały zapewnić pracownikom możliwość korzystania z zaległego wypoczynku w atrakcyjnym letnim okresie, a pracodawcom – większą swobodę w planowaniu urlopów. Dodatkowo dzięki zmianom bieg okresu przedawnienia roszczenia o udzielenie zaległego urlopu będzie rozpoczynał się wraz z końcem września, a nie marca. A to jest korzystne dla pracowników.
Izabela Zawacka, radca prawny z Wojewódka i Wspólnicy Kancelaria Prawa Pracy, podkreśla, że skoro nowa ustawa nie zawiera przepisów przejściowych, można ją stosować już od 1 stycznia 2012 r.
Część prawników podkreślała jednak, że prawo do wypoczynku za rok 2011 pracownicy uzyskują danego roku kalendarzowego. A 1 stycznia 2011 r. obowiązywał przepis, że urlopu niewykorzystanego udziela się do końca marca następnego roku. Prawo nie powinno więc działać wstecz. Dodatkowo nowe przepisy wcale nie muszą być korzystne dla pracownika, bo wydłużają termin, kiedy należy mu udzielić przysługującego urlopu. Sama inspekcja pracy podkreśla, że wiążącej interpretacji nowych przepisów może dokonać tylko sąd.