Trwa ładowanie...
d3h9p43

Załoga gliwickiej fabryki Opla otrzyma podwyżki

Wysokość i forma wynegocjowanych w grudniu ubiegłego roku podwyżek płac dla pracowników gliwickiej fabryki Opla zostały w czwartek ostatecznie zaakceptowane. Załoga fabryki otrzyma ponadtrzyprocentowe podwyżki oraz jednorazową premię za udane wdrożenie do produkcji astry czwartej generacji.

d3h9p43
d3h9p43

W minionym, kryzysowym dla motoryzacji roku płace w zakładzie były zamrożone. Z zakładu wyjechało ponad 43,5 proc. samochodów mniej niż rok wcześniej.

Od uzgodnienia porozumienia do końcowej decyzji o wypłacie podwyżek minęło kilka miesięcy w związku z działaniami restrukturyzacyjnymi w GM Europe oraz zawirowaniami dotyczącymi redukcji zatrudnienia w europejskich fabrykach Opla. Związkowcy są jednak zadowoleni, że ostateczna decyzja zapadła.

"Od 1 stycznia 2010 r. dokonana zostanie rewaloryzacja płac w wysokości 3,3 proc. Wyrównanie za styczeń będzie wypłacone z wynagrodzeniem za luty, czyli 10 marca 2010 r." - poinformował w czwartek wiceszef Solidarności w gliwickim Oplu Mirosław Rzeźniczek.

Natomiast uzgodniona w porozumieniu jednorazowa premia za pomyślne wprowadzenie do produkcji Astry IV zostanie wypłacona pracownikom 10 kwietnia. Będzie to 3,3 proc. rocznego wynagrodzenia w 2009 r. i otrzymają ją pracownicy zatrudnieni na dzień jej wypłaty, a jej wysokość będzie proporcjonalna do okresu zatrudnienia fabryce w zeszłym roku.

d3h9p43

- Było ciężko, były wyrzeczenia, ale udało się ten czas przetrwać i teraz możemy się cieszyć, że jest praca i są podwyżki - ocenił wiceszef związku w fabryce, dziękując załodze za cierpliwość. Związkowcy wyliczyli, że średnia podwyżka wyniesie ok. 100-120 zł brutto miesięcznie, a jednorazowa premia w kwietniu to średnio ok. 1,5 tys. zł.

Solidarność z Opla ma nadzieję, że produkowany w Gliwicach opel astra IV będzie się cieszył coraz większym powodzeniem na rynku.
- Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to jest pewna szansa, że w czerwcu zostanie przywrócona trzecia zmiana - uważa Rzeźniczek. O takiej możliwości mówili już wcześniej przedstawiciele GM Europe.

Porozumienie płacowe negocjowali Mirosław Rzeźniczek i Robert Potempa z Solidarności w rozmowach z szefem produkcji GM Europe, Reinaldem Hobenem.

W ubiegłym roku gliwicka fabryka została dotknięta kryzysem na rynku motoryzacyjnym, zmniejszając produkcję o ponad 43,5 proc. W minionym roku z taśm produkcyjnych zakładu zjechało 96 tys. 697 samochodów, wobec 171 tys. 644 rok wcześniej. Spadek to efekt kryzysu na europejskim rynku motoryzacyjnym, który większość producentów szczególnie odczuła w pierwszym półroczu.

d3h9p43

Ponad dwie trzecie produkcji (63 tys. 989) stanowił w ubiegłym roku model zafira. Astry III wyprodukowano 13 tys. 009, a nowej astry IV, której produkcja ruszyła w listopadzie ubiegłego roku, 11 tys. 235 sztuk. Pozostałe 8 tys. 464 egzemplarze to astra II classic, którą wytwarzano w Gliwicach do sierpnia 2009 r. Zakład zatrudnia obecnie ok. 2,5 tys. osób, ok. 500 mniej niż przed rokiem.

O wielkości produkcji fabryki w 2010 r. ma przede wszystkim zdecydować wielkość popytu na astrę IV. Na początku roku GM Europe przedstawiło prognozę sprzedaży tego modelu. Na wytwarzany w Gliwicach oraz w brytyjskiej fabryce w Ellesmere Port samochód złożono ok. 60 tys. zamówień. Producent spodziewa się w tym roku sprzedaży astry IV rzędu 180 tys. egzemplarzy. Nie podano, ile z nich powstanie w Gliwicach.

Kilka dni temu amerykański koncern General Motors ogłosił, że zainwestuje w spółkę Opel/Vauxhall 11 mld euro do 2014 r. Redukcje zatrudnienia obejmą 8,3 tys. miejsc pracy, w tym 40 w Polsce. Z opublikowanych planów GM wynika, że znaczące cięcia ominą fabrykę Opla w Gliwicach oraz w Ellesmere Port.

Likwidacji ulegnie jednak - jak zapowiedziano - 40 miejsc pracy w działach sprzedaży i administracji Opla w Polsce. Związkowcy nie znają na razie szczegółów tych zamierzeń. Zapowiadają, że będą walczyć o to, by ewentualne redukcje odbyły się na zasadzie dobrowolnych odejść z pracy.

d3h9p43
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3h9p43

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj