Zamrożenie cen prądu. Poznaj szczegóły i ważne terminy
Podobnie jak w ciągu całego roku 2023, również do połowy 2024 ceny na fakturach za energię w gospodarstwach domowych pozostaną na poziomie z roku 2022. Limit dla tańszej energii elektrycznej wynosi 1500 kWh. Niemniej jednak, aby uniknąć podwyżek, konieczne będzie wykonanie pewnych czynności administracyjnych.
01.03.2024 07:08
Na zakończenie roku 2023, Sejm zatwierdził ustawę, która przedłuża okres niższych stawek za prąd do czerwca 2024. Środki opisane w ustawie są powszechnie nazywane tarczami energetycznymi. Było to niezbędne, by mieszkańcy Polski nie zostali znacząco obciążeni przez gwałtowny wzrost cen. Limit dla większości gospodarstw to 1500 kWh. Jednakże, niektóre grupy mogą oczekiwać na wyższe limity, takie jak 1800 kWh dla osób niepełnosprawnych czy 2000 kWh dla rolników oraz rodzin posiadających Kartę Dużej Rodziny.
Kontynuacja artykułu znajduje się poniżej wideo
Za 700 tys. w reklamówce sprzedałem Ferrari 458 Italia - Robert Michalski #18
Konieczne będzie oświadczenie
W takim przypadku za przekroczenie limitów będą naliczane wyższe stawki, ale ważne jest, aby złożyć stosowne oświadczenie do 31 marca. Dla tych, którzy w ciągu roku 2024 uzyskają prawo do wyższego limitu, istnieje możliwość złożenia wniosku w ciągu 30 dni od daty uzyskania uprawnienia do korzystania z wyższego limitu – jak podał "Fakt". Firmy energetyczne już udostępniły wzory tych oświadczeń.
Eksperci mówią, co trzeba zrobić natychmiast
Ustawa, którą przyjął Sejm, przewiduje utrzymanie maksymalnych cen za energia elektryczną dla domostw do połowy 2024 roku na poziomie 412 zł za MWh netto (do obecnego limitu zużycia minus 50 proc., ponieważ regulacja będzie obowiązywać przez pół roku). To będzie 1500 kWh dla domostw, 1800 kWh dla osób niepełnosprawnych, a dla rolników i rodzin z Kartą Dużej Rodziny 2000 kWh. Za zużycie ponad limit cena maksymalna ma pozostać 693 zł za MWh. Jakie dokumenty są potrzebne, aby skorzystać z większego limitu?
Według raportu gazety, przy limicie do 1800 kWh użytkownicy, którzy mają lub żyją z osobą z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, niezdolności do samodzielnego życia, całkowitej niezdolności do pracy lub niepełnosprawności (dla osób poniżej 16 roku życia), muszą przedstawić oświadczenie swojemu dostawcy energii. Z kolei przy limicie do 2000 kWh, klienci posiadający Kartę Dużej Rodziny powinni złożyć oświadczenie oraz kopię Karty Dużej Rodziny.
Dla tych, którzy zarządzają gospodarstwem rolnym, kluczowe będzie dostarczenie oświadczenia wraz z kopią decyzji o naliczeniu podatku rolnego za 2022 rok.
Warto pamiętać, że tarcze ochronne przed wysokimi cenami energii stracą ważność pod koniec czerwca. Eksperci z Forum Energii prognozują, że stawka może wzrosnąć w lipcu o prawie 70 proc. - z 900 do 1510 zł/MWh. Jako rozwiązanie przedstawiono tzw. taryfy dynamiczne. Jednakże pojawia się wiele obaw, jako że ceny nie będą ustalane z góry na cały rok, lecz będą się zmieniać co 15 minut, odzwierciedlając aktualne ceny energii na giełdzie.
Taryfy dynamiczne - szansa i zagrożenie dla budżetów domowych
Od sierpnia pewna grupa klientów będzie miała możliwość korzystania z tzw. taryf dynamicznych. W tym przypadku ceny nie będą ustalone z góry na cały rok, ale będą się zmieniać co 15 minut, odzwierciedlając aktualne ceny na rynku energii.
Konieczne jest uświadomienie klientów, że ceny energii dynamicznie się zmieniają i związane z tym są pewne ryzyka. Bez wiedzy, świadomości i wymienionych możliwości technicznych, klienci nie odniosą korzyści, a mogą nawet ponieść stratę - ostrzegł prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin, w rozmowie z Money.pl.
- Aby skorzystać z korzyści płynących z takich taryf, niezbędne jest posiadanie możliwości przesuwania największego zużycia energii na okresy, kiedy ceny są najniższe, na przykład w południe. Nie wszyscy mają taką możliwość. Skorzystają również ci, którzy posiadają domowe magazyny energii, dzięki czemu mogą tanio ładować je na potrzeby całego dnia - dalej mówił.
Prezes URE podkreślił również aspekty praktyczne - jak będzie wyglądało faktyczne rozliczanie zużytej energii, której cena zmienia się co 15 minut. - Gdy na przykład nasza pralka działa 30 minut, to przez pierwszy kwadrans rozliczeni będziemy według ceny jednej stawki, a za kolejne 15 minut według już zmienionej ceny - zaznaczył.
Kto może korzystać z taryf dynamicznych? Przede wszystkim osoby posiadające liczniki zdalnego odczytu. - Są one kluczowe, aby na przykład klient mógł śledzić aktualne stawki cen energii. Decydujące są liczniki, ponieważ to one umożliwiają korzystanie z rozwiązania, jakim są taryfy dynamiczne - podkreślił prezes URE. Do wprowadzenia taryf dynamicznych już przygotowuje się Polska Grupa Energetyczna. Firma przewiduje, że dzięki zmianie sposobu konsumpcji energii, można obniżyć rachunki za prąd o 10-15% - informuje Bussines Insider.