Zarobki urzędników w Komisji Europejskiej
Urzędnicy w Komisji Europejskiej mogą zarobić nawet kilkanaście tysięcy euro na miesiąc. Początek kariery to 2 654 euro, ale na najwyższym szczeblu pracownik KE zarabia ponad 18 370 euro.
Urzędnicy w Komisji Europejskiej mogą zarobić nawet kilkanaście tysięcy euro na miesiąc. Początek kariery to 2 654 euro (ponad 8 tys. zł), ale na najwyższym szczeblu pracownik KE zarabia ponad 18 370 euro (ok. 74 tys. zł). Obecnie pracuje tam ponad 33 tys. osób. To niemalże państwo – niewiele więcej obywateli liczy na przykład Księstwo Lichtensteinu. Za pracę w Brukseli przysługuje też dodatek za rozłąkę – co najmniej 505 euro i zwrot kosztów za benzynę na wizyty w kraju rodzinnym. Jak zostać eurourzędnikiem, jakie wymagania trzeba spełnić, by wejść na najwyższy szczebel zarobków i ile w sumie można zarobić jako urzędnik Komisji Europejskiej?
Jak zostać urzędnikiem?
Urzędników do Komisji Europejskiej, jak również innych instytucji unijnych, wybiera się w otwartych konkursach organizowanych przez Europejski Urząd Doboru Kadr (EPSO). Konkursy sprawdzają wiedzę merytoryczną kandydatów i ich umiejętności zawodowe. Proces selekcji trwa od 5 do 9 miesięcy od publikacji ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym oraz na stronie EPSO. Odrębnie organizowane są również konkursy mające na celu obsadzenie stanowisk kadry kierowniczej średniego i wyższego szczebla.
Kto jest kim w KE?
Urzędników można podzielić według tzw. grup zaszeregowania na administratorów (AD), asystentów (AST) oraz sekretarki i pozostałych pracowników biurowych (AST/SC). Grupę najniższej rangi stanowią pracownicy biurowi i sekretarki. Ich wynagrodzenie mieści się w przedziale od 2 654 do 5 568 euro. Jeśli chcą awansować na wyższe szczeble, muszą przejść tzw. procedury certyfikacji – złożone szkolenie zakończone egzaminami. Wtedy pracownik biurowy staje się asystentem i zaczyna od kwoty 5 568 euro, by po 12 latach zarabiać 11 681 euro.
Podstawa wynagrodzenia zaraz po objęciu stanowiska jest ponad dwa razy wyższa niż mediana zarobków w Polsce. Urzędnicy, którzy dopiero zaczęli pracę, zarabiają od 2 654 do 3 003 euro. Po dwóch latach automatycznie dostają podwyżkę - nawet o 300 euro. Sekretarze i pracownicy biurowi zarabiają od 4 921 do 5 568 euro. Po awansie na asystenta zarabiają od 9 125 do 10 324 euro. W ostatniej grupie zaszeregowania (grupa administratorów) istnieją tylko 3 stopnie awansu. Największe wynagrodzenie w tym przedziale wynosi aż 18 371 euro. Corocznie podstawa wynagrodzenia jest waloryzowana z uwzględnieniem siły nabywczej oraz inflacji w krajach UE.
Pensja to nie wszystko! Należy się dodatek na dziecko, dojazdy, utrzymanie
Wynagrodzenie urzędnika KE to oprócz wynagrodzenia podstawowego także przywileje w postaci dodatkowych świadczeń, do jakich uprawnieni są poszczególni urzędnicy. Są to:
• dodatek rodzinny, w tym: na gospodarstwo domowe, na dziecko pozostające na utrzymaniu, dodatek edukacyjny,
• dodatek zagraniczny,
• za przebyte kilometry, itd.
Dodatki podnoszone co roku
Rada raz w roku dokonuje weryfikacji systemu nagradzania urzędników. Od tego roku za narodziny dziecka urzędnik dostanie jednorazowe becikowe 198 euro. Do tego na dziecko przysługuje dodatek miesięczny w wysokości 373 euro a jeśli dziecko się uczy – dodatkowo 253 euro miesięcznie. Oprócz tego, jeśli urzędnik wykonuje swoją pracę poza terytorium kraju ojczystego, przysługuje mu dodatek zagraniczny, inaczej za rozłąkę. Wysokość tego dodatku to 16 proc. sumy złożonej z: wynagrodzenia podstawowego, dodatku na gospodarstwo domowe, dodatku na dziecko, a to oznacza, że nie jest niższy niż 505 euro. Urzędnikowi przysługuje również urlop wychowawczy, podczas którego przysługuje dodatek w wysokości 912 euro miesięcznie lub 50 proc. tej kwoty w przypadku pracujących na pół etatu. Natomiast dodatek na gospodarstwo domowe oblicza się poprzez dodanie do 171 euro 2 proc. wynagrodzenia podstawowego urzędnika. Kolejnym dodatkiem jaki przysługuje urzędnikowi jest ten za przebyte kilometry. Kwota dodatku zależy od liczby
kilometrów.
Emerytura po 10 latach pracy
Uprawnień emerytalnych nabywa urzędnik, który przepracował w Komisji co najmniej 10 lat. Jednakże urzędnik bez względu na staż pracy może przejść na emeryturę wraz z ukończeniem 66 roku życia. Maksymalna wysokość emerytury wynosi 70 proc. ostatniego wynagrodzenia bez dodatków, pobieranego na rok przed przejściem na emeryturę.
Urzędnicy w liczbach
W Komisji Europejskiej przeważającą liczbę pracowników stanowią kobiety (54 proc.). Na 33 tysiące urzędników jest ich 18 tys. Na 100 kobiet przypada 84 mężczyzn, których wśród urzędników łącznie jest 15 039.
Posada urzędnika raczej po trzydziestce
Ponad połowa pracujących w KE (53 proc.) to urzędnicy z przedziału 30-49 lat. Najmniej jest osób przed trzydziestym rokiem życia – niespełna 3 proc.. Powodem takiej sytuacji jest niewątpliwie okres trwania rekrutacji oraz czas przygotowywania się do zostania kompetentnym kandydatem na dane stanowisko. Niewielką liczbę pracowników stanowią urzędnicy po sześćdziesiątce. Średni wiek w Komisji Europejskiej wynosi 43-47 lat.
Wśród pracujących urzędników z 28 krajów Unii Europejskiej i małej reprezentacji współpracowników spoza Unii, Polska reprezentowana jest przez 1 437 pracowników. Stanowi to 4,3 proc. ogółu zatrudnionych w Komisji Europejskiej. Najwięcej urzędników pochodzi z Belgii, Włoch, Hiszpanii i Francji.
Im wyższy stopień, tym niewątpliwie mniej osób pracujących w tej grupie. Na najwyższym stanowisku w całej KE jest 35 administratorów, w tym 1 przedstawiciel z Polski. Miejsce w ostatniej grupie zaszeregowania nie jest parytetowe - zależy od efektów pracy i zdanych egzaminów na niższych szczeblach. Najwięcej Polaków pracuje na stanowiskach nisko opłacanych szczebli, a 48 proc. mieści się w przedziale 2 654 – 4 921 euro. Na stanowiskach kierowniczych wyższego stopnia (13 216 – 18 371 euro) zatrudnionych jest 16 Polaków. Wynagrodzenie najlepiej zarabiającego mężczyzny z kraju z grupy szesnastej (AD 16) mieści się w przedziale 16 919 – 18 371 euro.
Urzędnicy Komisji Europejskiej nie pracują wyłącznie w Brukseli. W głównej siedzibie zatrudnionych jest 65 proc. z nich. Kolejne 12 proc. stanowią pracownicy wykonujący swoje zadania w Luksemburgu, 11 proc. na terenie Unii Europejskiej, a pozostałe 12 proc. pracownicy zatrudnieni pracujący poza terytorium Unii.
Sylwia Radzięta
Sedlak & Sedlak