Trwa ładowanie...

Zatrważające dane GUS. Tak zmieniła się Polska

W ciągu dekady liczba ludności Polski spadła o 476 tys., a społeczeństwo postarzało się średnio o 4 lata - podał GUS w omówieniu wyników spisu powszechnego 2021 r.

W ciągu dekady liczba ludności Polski zmniejszyła się o 476 tys. W ciągu dekady liczba ludności Polski zmniejszyła się o 476 tys. Źródło: East News, fot: Stanislaw Bielski/REPORTER
d3nwos1
d3nwos1

Wyniki spisu 2021 wykazały, że w ciągu dekady liczba ludności Polski zmniejszyła się o 476 tys. Mediana wieku statystycznego mieszkańca Polski to obecnie prawie 42 lat i w ciągu minionych 10 lat polskie społeczeństwo postarzało się średnio o 4 lata. Mieszkańcy miast są starsi od mieszkańców wsi średnio o ponad 3 lata - napisał GUS.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Demografia w Polsce jak grzyb. Socha: Musimy działać szybko i skutecznie

GUS podaje, że wyniki spisu 2021 wskazują na duże zmiany w strukturze ludności według ekonomicznych grup wieku.

W okresie międzyspisowym zmniejszył się odsetek ludności w wieku przedprodukcyjnym, a także w wieku produkcyjnym. Wyraźnie zwiększył się natomiast udział ludności w wieku poprodukcyjnym. W ciągu dekady przybyło blisko 2 miliony osób w grupie wieku 60/65 lat i więcej, a tym samym już przeszło co 5 mieszkaniec Polski ma ponad 60 lat - napisał GUS.

PiS szykuje nowy program dla emerytów

Problem dostrzega także rząd.

d3nwos1

- Obecnie 25 proc. Polaków jest w wieku poprodukcyjnym. Za chwilę będzie to jedna trzecia społeczeństwa. To bardzo duże wyzwanieprzyznała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Na początku tygodnia ujawniła, że jej resort przygotowuje nowy program polityki senioralnej, który zostanie ogłoszony w ciągu najbliższych tygodni.

- Są to plany na kolejną kadencję rządów Prawa i Sprawiedliwości - dodała szefowa resortu rodziny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3nwos1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3nwos1