Trwa ładowanie...
dx09m4d

Złoża złota tuż przy granicy z Polską. Będą dalsze poszukiwania

Ukraińcy chwalą się odkryciem złóż złota ocenianych na 2,4 tony i zapowiadają dalsze badania geologiczne. Odkrycia dokonano na terenie graniczącego z Polską Zakarpacia.
Share
Jeśli weźmie się pod uwagę światowe wydobycie, odkryte przez Ukraińców złoża są niezwykle skromne.
Jeśli weźmie się pod uwagę światowe wydobycie, odkryte przez Ukraińców złoża są niezwykle skromne.Źródło: East News, Fot: East News
dx09m4d

Informację o odkryciu nowych złóż złota podała Państwowa Służba Geologii i Zasobów Naturalnych Ukrainy. Wywołało to spore poruszenie w ukraińskich mediach. Na razie trudno jednak mowa o bardzo skromnym złożu.

W komunikacie geologów mowa jest o zasobach w okolicach Rachowa sięgających 2,4 tony. To dla Ukraińców znak, że warto dalej badać ten teren, co ma przyciągnąć inwestorów i doprowadzić do eksploracji złóż.

Zobacz także: Polscy inwestorzy lubią diamenty. Mnożą nimi majątki

Do tego jednak droga daleka. Nawet gdyby okazało się, że wspomniane odkrycie to czyste złoto, a nie jedynie rudy, w których złoto stanowi znikomą ilość, Ukraina nie stanie się światową potęgą.

dx09m4d

Według raportu amerykańskiej agencji naukowo-badawczej (United States Geological Survey) w 2016 roku na świecie wydobyto 3104 tony złota. Za około dwie trzecie wydobycia odpowiada 10 państw. Z tej grupy najmniej - po ok. 100 ton - wydobyły Indonezja i Uzbekistan. Będące liderem Chiny pozyskały aż 455 ton kruszcu.

Polska wydobywa coraz więcej

W Europie próżno szukać równie imponujących złóż. Dobrym odniesieniem do ukraińskiego odkrycia może być sytuacja w Polsce Jak podaje Mennica Polska, nad Wisłą w 2015 roku pozyskano ponad 2,7 tony, co stanowi mniej niż promil światowego wydobycia.

To i tak imponujący wynik, bo w 2011 roku wydobycie wyniosło zaledwie około 700 kilogramów. W Polsce złota nie wydobywa się bezpośrednio, a przy okazji pozyskiwania innych surowców. Liderem wydobycia jest KGHM. Spółka pozyskuje złoto przy okazji eksploatacji złóż miedzi i srebra, których jest jednym z największych producentów na świecie.

dx09m4d

"Złota na Ukrainie nie widać nawet pod lupą"

Ukraińskim odkryciem na Zakarpaciu zainteresowali się Rosjanie. Nie dają jednak Ukraińcom wielkich nadziei na wzbogacenie się. - Dla nas pojęcie "wydobycie złota na Ukrainie" jest czymś z obszaru fantastyki. Ukrainy nie ma na mapie złóż złota. Tam takich złóż nie dojrzy się nawet pod lupą. Dlatego one nigdy nie były przedmiotem badań i analiz ich potencjału - stwierdził na antenie radia Sputnik Aleksander Fiodorow z działającego na rynku forex Alpari Gold.

Zaznaczył, że odkrycie może mieć znaczenie dla Ukrainy, ale nie dla świata.

dx09m4d

Podziel się opinią

Share
dx09m4d
dx09m4d