Trwa ładowanie...

Zmiany w składce zdrowotnej od bezrobotnych - uzgodnione

Resorty pracy i zdrowia uzgodniły zmiany w zasadach odprowadzania składki zdrowotnej od bezrobotnych - poinformował Sejmie w wiceminister pracy Jacek Męcina. Zapowiedział, że wkrótce do parlamentu trafi projekt zmian w zasadach funkcjonowania urzędów pracy.

Share
Zmiany w składce zdrowotnej od bezrobotnych - uzgodnione
Źródło: Thinkstockphotos
d2diwvh

Męcina zapowiedział, że w przyszłym tygodniu odbędą się rozmowy z ministerstwem finansów o wniosku ministra pracy dotyczącym uruchomienia kolejnej puli 500 mln zł z Funduszu Pracy na aktywizację bezrobotnych. Poinformował, że przygotowywany jest kolejny wniosek na 500 mln zł przeznaczonych na świadczenia. Przypomniał, że w 2012 r. wykorzystano na ten cel milion złotych.

Wiceminister przedstawił w czwartek w Sejmie informację na temat planowanej reformy publicznych służb zatrudnienia, o którą wniósł klub parlamentarny Platformy Obywatelskiej. Zmiany mają m.in. zwiększyć efektywność działania urzędów pracy oraz lepiej dostosować ich ofertę do potrzeb bezrobotnych.

d2diwvh

- W sprawie składki zdrowotnej (od bezrobotnych - PAP) też pracujemy. Niezwłocznie po tym, jak do Wysokiej Izby trafi nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia będziemy zajmować się uregulowaniem tej kwestii, ważnej również ze względu na funkcjonowanie urzędów pracy - powiedział wiceminister.

Przez zmiany w zasadach dotyczących ubezpieczenia zdrowotnego bezrobotnych resort chciałby odciążyć urzędy pracy od grupy osób, które rejestrują się tylko po to, by móc skorzystać z bezpłatnej opieki lekarskiej.

- Nowe rozwiązanie nikogo nie pozbawi prawa do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych - zaznaczył Męcina. - Jeżeli chcesz pracę, masz się rejestrować jako osoba bezrobotna, jeśli chcesz tylko uzyskać ubezpieczenie zdrowotne - masz do niego prawo - tłumaczył.

Wcześniej poinformował, że zmiany w publicznych służbach zatrudnienia zostały szeroko skonsultowane nie tylko z samymi urzędami pracy, ale też z samorządami, również w ramach komisji wspólnej rządu i samorządu. - Kilkadziesiąt spotkań, które odbyliśmy we wszystkich regionach kraju, plus spotkania z samorządami wojewódzkimi i powiatowymi dały nam kompromis, który - mam nadzieję - wkrótce trafi do parlamentu i będzie odpowiedzią na rzeczywiste wyzwania - podkreślił.

d2diwvh

Zgodnie z propozycjami resortu bezrobotni będą profilowani na "aktywnych, wymagających wsparcia i najbardziej oddalonych od rynku pracy", a oferta dla nich będzie dostosowywana indywidualnie - tłumaczył Męcina. Urzędy pracy będą musiały się wykazać efektywnością pracy z bezrobotnymi w przywracaniu ich na rynek pracy.

Z konkretnym bezrobotnym będzie pracował bezpośrednio indywidualny doradca. Taką indywidualną obsługę będą też miały firmy szukające pracowników. Urzędy będą współpracowały z prywatnymi agencjami pracy lub organizacjami pozarządowymi zajmującymi się pomocą bezrobotnym, związkami zawodowymi i organizacjami pracodawców. Męcina przypomniał, że pilotaż rozwiązań trwa w województwach dolnośląskim, mazowieckim i podkarpackim.

Ministerstwo pracy planuje, by kwoty przekazywane na wynagrodzenia pracowników powiatowych urzędów pracy były powiązane z efektami działania urzędów. Większe środki na aktywizację bezrobotnych mają być przekazywane do tych regionów, które najbardziej efektywnie z nich korzystają.

Nowe przepisy mają też m.in. ułatwić tworzenie miejsc pracy i powrót do zatrudnienia kobiet po urlopie wychowawczym, wspierać pracodawców zatrudniających bezrobotnych powyżej 50. roku życia.

d2diwvh

Podziel się opinią

Share
d2diwvh
d2diwvh